Home / سرخط خبرها / اعتراض دبیرکل نهضت آزادی به ردصلاحیت اعضای شورای مرکزی این حزب در انتخابات

اعتراض دبیرکل نهضت آزادی به ردصلاحیت اعضای شورای مرکزی این حزب در انتخابات

دبیرکل نهضت‌آزادی‌ایران در نامه‌ای خطاب به وزارت کشور به رد صلاحیت اعضای شورای مرکزی خود در انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی اعتراض کرد.

به گزارش «آمدنیوز»، دکترابراهیم یزدی در این نامه با غیرقانونی خواندن استناد هیئت اجرایی به عضویت دکتر «غفار فرزدی» و دکتر «هادی هادی‌زاده» در نهضت آزادی، خواستار ترتیب اثر به اعتراض این دو استاد دانشگاه شد.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی
ریاست محترم ستاد انتخابات کشور
با سلام و احترام

همان‌طور که مستحضرید، دو تن از اعضای شورای مرکزی نهضت آزادی ایران، آقایان دکتر غفار فرزدی و دکتر محمد هادی هادی زاده یزدی، که از اساتید به نام و باسابقه دانشگاه و از شخصیت‌های متعهد و مؤمن کشور هستند، از سوی هیئت‌های اجرایی دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی و خراسان رضوی رد صلاحیت شده‌اند. رد صلاحیت ایشان طبق اعلام رسمی به استناد بند دو ماده ۳۰ قانون انتخابات بوده است که می‌گوید: «وابستگان تشکیلاتی و هواداران احزاب، سازمان‌ها و گروه‌هایی که غیرقانونی بودن آن‌ها از طرف مقامات صالحه اعلام شده است، صلاحیت داوطلب شدن برای نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را ندارند.»

به‌طوری که استحضار دارید، نهضت آزادی ایران از قدیمی‌ترین احزاب ملی – اسلامی کشور و دارای بیش از نیم قرن سابقه فعالیت شناخته شده فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوده و در مدیریت دوران انقلاب و پس‌ از آن مسئولیت اجرایی در کشور داشته است. یادآوری می‌نمایم که این حزب مطابق اصل ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قانون احزاب، به غیر از دادگاه غیرصالح نظامی در رژیم شاهنشاهی در سال ۱۳۴۳، تا این لحظه در هیچ دادگاه صالحه‌ای محاکمه و محکوم نشده است و آن «مقامات صالحه» مورد اشاره در قانون انتخابات حق ندارند و نمی‌توانند بنا بر سلیقه شخصی و به استناد موارد غیرحقوقی افراد را فاقد صلاحیت داوطلب شدن در انتخابات اعلام نمایند.

احتمالاً برخی نهادهای دولتی به استناد نامه‌ی منتسب به رهبر فقید انقلاب، صلاحیت اعضای نهضت آزادی ایران را در سال‌های اخیر رد کرده‌اند؛ در حالی‌ که اولاً، چنان نامه‌ای نمی‌تواند حقوق شهروندی افراد را سلب کند و استناد به آن جایگاه قانونی ندارد و ثانیاً، نامه مذکور بنابرگفته نزدیکان بنیان‌گذار انقلاب به دستخط ایشان نبوده و پس از فوت ایشان منتشر شده است و لذا طبق اعلام صریح وصیت‌نامه، نمی‌تواند مستند چنین رأیی قرار گیرد.

نظر به قانون انتخابات و اعلام ستاد انتخابات کشور، آقایان دکتر فرزدی و دکتر هادی زاده در نامه‌های جداگانه به هیئت‌های نظارت در استان‌های متبوع، نسبت به رد صلاحیت غیرقانونی خود اعتراض کرده‌اند. لذا بدین‌وسیله درخواست می‌گردد ضمن رسیدگی به اعتراض ایشان، نسبت به بررسی مجدد صلاحیت ایشان مستند به موازین قانونی اقدام فرمایید و چنانچه انتظار می‌رود حافظ حقوق شهروندی افراد و ضامن اجرای قانون اساسی کشور باشید.

دکتر ابراهیم یزدی
دبیرکل نهضت آزادی ایران
۱۹ دیماه ۱۳۹۴