Home / اجتماعی / ویرانی آموزشکده کشاورزی اهواز توسط سودجویان و زمین‌خواران

ویرانی آموزشکده کشاورزی اهواز توسط سودجویان و زمین‌خواران

آموزشکده کشاورزی اهواز زیر مجموعه دانشگاه فنی و حرفه‌ای و تنها آموزشکده کشاورزی در بین ۱۱ استان جنوبی و مرکزی کشور است که دانشجویان آن از محروم‌ترین، روستایی‌ترین و فقیرترین افراد جامعه هستند.

این آموزشکده که مشترکا با یک هنرستان در یک مکان آموزشی فعالیت می‌کند، سرنوشت عجیب و غریبی پیدا کرده است و زیر دست و پای مفسدان و زمین‌خواران و بی‌مسئولیتی مسئولان استان نفس‌های آخر خود را می‌کشد.

Keshavarzi-Amadnews
قبل از تخریب

به گزارش خبرنگار «آمدنیوز»، در سال ۶۱ از محل زمین‌های بلاصاحب و مصادره‌ای استان خوزستان، ۱۵۰ هکتار زمین در اختیار آموزش و پرورش خوزستان جهت احداث هنرستان کشاورزی و بعدها آموزشکده کشاورزی در نظر گرفته شد و جهت احداث این واحد آموزشی، اقدام به احداث ساختمان‌های آموزشی، کارگاه‌ها و تأسیسات صورت گرفت و با دو خط لوله ۱۲ اینچی توسط دو دستگاه ژنراتور پرقدرت، آب کارون را جهت آبیاری زمین‌های زراعی و دو واحد استخر پرورش ماهی یک و نیم هکتاری جهت آموزش دانشجویان پمپاژ کردند.

هم‌چنین برای اسکان اساتید تعداد ۴ دستگاه خانه ویلایی در داخل زمین‌ها ساخته شد و تعداد زیادی دام اعم از گاو و گوسفند خریداری و برای آموزش هنرجویان و دانشجویان در اختیار این آموزشگاه قرار گرفت.

Keshavarzi-Ahvaz-Amadnews
قبل از تخریب

استخرهای پرورش ماهی، آب‌گیری و ضمن پرورش و آموزش هنرجویان و دانشجویان، محصولات آنها راهی بازار شده و مزرعه صنعتی و آموزشی سرسبزی شکل گرفت.

تا این‌که تعدای نفوذی و زمین‌خوار پیدا شدند که امروز شناسایی آنها سخت نیست. آن‌ها موفق شدند افراد دلخواه خود را در مدیرکلی و معاونت آموزشی اداره کل آموزش و پرورش قرار داده و ریاست مشترک هنرستان و آموزشکده را به بستگان زمین‌خوار اصلی بسپارند.

Keshavarzi-Ahvaz-Amadnews
پیش از تخریب

از طرفی این افراد با همان نفوذ خود از طریق یکی از نمایندگان مجلس موفق شدند فردی را با مدرک تحصیلی ضمن خدمت (مشاوره)، یک شبه به وزارت علوم منتقل و با حمایت باند انحرافی دولت احمدی‌نژاد و مشاوران استاندار، یک هفته بعد او را به ریاست دانشکده فنی استان منصوب کنند.

Keshavarzi-Amadnews
پس از تخریب

یکی از مدیران آموزش و پرورش استان خوزستان در این‌باره به خبرنگار «آمدنیوز» گفت: «بنده طی این مدت با تخلفات گسترده این جریان فاسد که در ابعاد مختلف صورت گرفته بود ایستادم و مبارزه کردم تا اموال به تاراج رفته را به بیت المال بازگردانم. با تعدادی از این افراد با همه‌ی سختی‌ها و حمایت‌ها اعمال قانون شد و چون بنده را در این ماجرا مسبب می‌دانستند، بالاجبار و برخلاف قانون و بدون آن‌که جرمی مرتکب شده باشم، تبعید کردند. وقتی در آموزشکده کشاورزی مشعول شدم، دیدم اوج فاجعه به آسمان است. از ۱۵۰ هکتار زمین بیت المال فقط ۱۰ هکتار باقی مانده که آن هم دوباره با پرداخت یک میلیارد تومان از مالکان ساختگی خریداری شده است. به صورت خودجوش دو دستگاه ژنراتور را به مکان نامعلومی انتقال دادند. استخرها را خشک و زمین‌ها را لم یزرع کردند. با بولدوزر به قلع وقمع درختان پرداختند و دام‌ها و گاوها مردند. تأسیسات آب‌رسانی را تخریب و لوله‌ها به تاراج بردند. ساختمان‌های سرایداری را در اختیار افراد زمین‌خوار قرار دادند و خانه‌های سازمانی را تخریب کردند. استخرهای پرورش آبزیان به نمایشگاه ماشین تبدیل شد. بنده جلوی خروج یک کامیون از لوله‌ها را گرفتم که ریاست آموزشکده با من درگیر شد. من تنها بودم. مجموعه عوامل و سارقان بیت‌المال با سوگند دروغ مرا در دادگاه محکوم به پرداخت دیه کردند. بنده هم برای جلوگیری از تاراج بیت‌المال به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی شکایت کردم. پلیس آگاهی مأموریت پیگیری را بر عهده گرفت. از طریق مراجع قَضایی مکاتباتی با دستگاه‌های ذی‌ربط انجام شد. پیگیری فراوانی را انجام دادم و متأسفانه با تغییر و تحول دولت جدید، انتظار عزل مدیران ناکارآمد و مقصر در این ماجرا، به یأس تبدیل و آنان تثبیت شدند.»

Keshavarzi-Ahvaz-Amadnews
پس از تخریب

این مدیر معزول در ادامه اظهار کرد: «شخصی به نام دکتر شفیعی که مدیری ناتوان و ناکارآمد است در رأس دانشگاه فنی و حرفه‌ای قرار گرفت که دانشگاه را به ویرانه‌ای تبدیل کرد و در یک عمل هماهنگ، ظرف مدت یک‌ساعت بدون آنکه بدانم و اطلاع داشته باشم و در حالی‌که در مأموریت بودم بازنشسته‌ام کردند و بدون حضور و اطلاع، حساب سپرده کوتاه مدت برایم افتتاح و کارت عابر بانک صادر کردند و به دستور ریاست آموزشکده و با نفوذ و لابی‌گری، مرا از گردونه مدیریتی کشور خارج کردند. اعتراَضات و پیگیری‌های بنده هم نتیجه نداد. حتی زمانی‌که زمین‌خواران در حال تخریب و حمل لوله‌ها بودند، مسئول حراست را به محل بردم و متأسفانه کوچکترین اقدامی صورت نگرفت. ریاست آموزشکده هم به خاطر انتقام از بنده، فرزندم را که زن و دو فرزند دختر دارد و ۸ سال سابقه کار داشت، اخراج و پرونده‌ای در دادسرا علیه بنده تشکیل شد که هم‌اکنون مراحل آن ادامه دارد و بدین ترتیب عمدا آموزشکده کشاورزی اهواز در معرض نابودی قرار گرفت.»