Home / حقوق بشر / تذکر مطهری به وزیر اطلاعات درباره بازداشت هنگامه شهیدی

تذکر مطهری به وزیر اطلاعات درباره بازداشت هنگامه شهیدی

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران نسبت به ادامه‌ی بازداشت هنگامه شهیدی از وزیر اطلاعات توضیح خواست.

به گزارش «آمدنیوز»، «علی مطهری» در تذکر خود به وزیر اطلاعات از وی پرسیده «علت بازداشت طولانی مدت هنگامه شهیدی فعال رسانه‌ای که منجر به اعتصاب غذای وی شده، چه بوده است؟»

این نخستین واکنش یک نماینده ارشد مجلس شورای اسلامی نسبت به ادامه‌ی بازداشت «هنگامه شهیدی» فعال سیاسی اصلاح‌طلب است.

تا کنون دیگر نمایندگان لیست امید مجلس نسبت به ادامه‌ی بازداشت این عضو فعال حزب اعتماد ملی، هیچ واکنشی از خود نشان نداده‌اند.

«هنگامه شهیدی» در شامگاه ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۵ توسط مأموران وزارت اطلاعات در محل استراحت‌گاه خود در مشهد بازداشت شد و از زمان بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است.

پزشکان معالج خانم شهیدی می‌گویند وی به بیماری «افت ضربان قلب» و «فیبرومیلاژیا» دچار است و قرار گرفتن وی در شرایط استرس زا، به مرگ او منتهی می‌شود. با این حال هیچ مقام رسمی کشور نسبت به ادامه‌ی بازداشت خانم شهیدی پاسخ‌گو نیست.

روز پنج‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه «هنگامه شهیدی» از زندان اوین به دفتر دادستان تهران برده شد و تا ساعت ۷ شب بدون همراهی وکیل خود، توسط جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران تحت بازجویی‌ قرار گرفت. خانم شهیدی در این روز طی تماس تلفنی با مادرش اعلام کرد با احترام به پیام بزرگان اصلاحات و بیماری قلبی مادر خود، «اعتصاب خشک» خود را به «اعتصاب تر» تبدیل می‌کند.

روز چهارشنبه ۱۶ فرودین‌ماه نیز پارلمان اروپا با صدور بیانیه‌ای، خواستار اقدام عاجل جمهوری اسلامی برای آزادی فوری «هنگامه شهیدی» روزنامه‌نگار، فعال حقوق زنان و مشاور حجت‌الاسلام «مهدی کروبی» در امور زنان شد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز با نگرانی از ادامه‌ی بازداشت هنگامه شهیدی، اعلام کرد: «ترس روبه‌رشدی درباره وضعیت روزنامه‌نگاری که سلامتى‌اش پس از ٣٠روز اعتصاب غذا وخیم‌تر شده، وجود دارد.»

به‌گفته «ماگدالنا موغربى» معاون منطقه اى براى شرق میانه و شمال آفریقا در «سازمان عفو بین‌الملل»؛ دستگیرى خودسرانه هنگامه شهیدى و بازداشتش نشان می‌دهد که مسئولین ایرانى مطلقاً درحال تحقیر روزافزون حقوق بشر هستند.