Home / حقوق بشر / پس از شش‌سال حبس ناعادلانه؛ ممانعت از آزادی مشروط مهدی ساجدی‌فر

پس از شش‌سال حبس ناعادلانه؛ ممانعت از آزادی مشروط مهدی ساجدی‌فر

قوه‌ی قضائیه با آزادی مشروط دکتر «مهدی ساجدی‌فر» پژوهشگر عرصه پزشکی که از شش سال پیش در زندان به سر می‌برد، مخالفت کرد.

یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی ضمن اعلام این خبر به خبرنگار «آمدنیوز» گفت: «محمدمهدی ساجدی‌فر که تنها به‌بهانه ارتباط‌های علمی و دانشگاهی بازداشت شده بود، در نهایت پس از بازجویی‌های فنی یا به تعبیری صحیح‌تر شکنجه‌های طاقت‌فرسا برای پذیرفتن اتهام انتسابی «ارتباط با دول متخاصم» به ده سال حبس تعزیزی محکوم شد و اکنون بیش از ۶ است که در زندان بسر می برد.

نمونه‌ای از تحقیقات علمی آقای ساجدی‌فر

به گفته وی: متهم در سال ۹۰ توسط نیروهای وزارت اطلاعات در منزل شخصی‌اش بازداشت و ۱۰ ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برد و سپس به بند ۳۵۰ رفت، او در نهایت به دلیل درگیری بین گارد زندان اوین و زندانیان سیاسی بند ۳۵۰، که به «چهارشنبه سیاه» معروف شد، در فروردین ۱۳۹۳، به بند ۷ زندان اوین تبعید شد.

نمونه‌ای از تحقیقات علمی آقای ساجدی‌فر

این زندانی امنیتی در سال ۹۳ تحت عمل جراحی معده قرار گرفت و کماکان از مشکلات گوارشی رنج می برد، بنابراین علاوه بر مدت حبس متحمل شده که وی را مشمول آزادی مشروط می‌کند این زندانی ازحیث وضعیت پزشکی نیز از شرایط لازم برای ادامه حبس برخوردار نیست.

منبع نزدیک به سلطانی‌فر افزود: این زندانی از یک‌سال و نیم پیش تقاضای عفو مشروط اش را به مسئولان زندان و قاضی پرونده ارائه داده اما، تا کنون با کارشکنی‌های صورت گرفته با این تقاضا مخالفت شده است.

نمونه‌ای از تحقیقات علمی آقای ساجدی‌فر

گفته می‌شود؛ ساجدی‌فر در استقرار سیستم شناخت و تشخیص هویت از باقی مانده جسد نقش به‌سزایی داشته است. شناخت اجساد جنگ ایران و عراق و همچنین تشخیص هویت نیروی انتظامی در زمره کارهای برجسته این پژوهشگر محبوس در زندان است.

شایان ذکر است؛ فروردین ماه سال جاری محمدمهدی ساجدی‌فر به همراه ۳۰ زندانی سیاسی دیگر نامه‌ای خطاب به عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران نوشته و در آن نسبت به وضعیت نامناسب زندان اوین مسائلی را مطرح کردند.