Home / حقوق بشر / آیت‌الله بیات زنجانی: رفع حصر باید به خواسته‌ای ملّی تبدیل شود

آیت‌الله بیات زنجانی: رفع حصر باید به خواسته‌ای ملّی تبدیل شود

آیت الله بیات زنجانی مرجع تقلید شیعه در دیدار با جمعی از رزمندگان و جانبازان جنگ ایران و عراق به ارائه نظرات و دیدگاه‌های خود پیرامون وضعیت کشور پرداخت.

به‌گزارش «آمدنیوز» به‌نقل از پایگاه خبری آیت‌الله بیات زنجانی؛ او در سخنان خود به موضوع حصر در ایران اشاره و تصریح کرد: بنده شهادت می‌دهم که مهندس [میرحسین] موسوی آن روزی که وارد صحنه شد، نگرانی‌اش از دست رفتن ارزش‌های اسلامی و پایمال شدن زحماتی بود که برای انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی کشیده شده و الحق که نگرانی‌اش درست و به جا بود.

این عالم مذهبی در ایران افزود: من شهادت می‌دهم که او و برادر گرانقدرم حجت‌الاسلام والمسلمین کروبی که این روزها بر تخت بیمارستان، آثار این حصر چندین ساله را تحمل می‌کند، با وجود همه این مظالمی که بر آنها رفته است، نسبت به اسلام، انقلاب، کشور و بسیاری از مدعیان ثابت قدم‌تر و متعهدترند.

آیت‌الله بیات زنجانی تصریح کرد: شما ببینید که این سه بزرگوار محصور، با وجود تحمل این همه فشار که اگر ذره‌ای از آن به خیلی‌ها وارد می‌شد اصل اسلام را انکار می‌کردند، هنوز هنگامی که انتخاباتی پیش می‌آید از همگان برای مشارکت دعوت می‌کنند و خودشان در راه اصلاح قدم برمی‌دارند.

او ادامه داد: من اینطور تعبیر می‌کنم که فرق این عزیزان نسبت به اصل انقلاب و کشور با خیلی از افرادی که این روزها با زندان، حبس و حصر دیگران ارتزاق می‌کنند، فرق مادر و نامادری است.

این مرجع تقلید شیعه در ایران تأکید کرد: بحث امروز ما صرفا بحث سیاسی نیست که از آن جهت هم می‌شود تحلیل کرد بلکه امروز بحث اخلاق و انسانیت است و لذا همگان باید بدانند که دنبال کردن بحث حصر بیش از تمام خواص سیاسی که برای کشور دارد، یک موضوع اخلاقی و انسانی است و به همین جهت باید همه دنبال حل این قضیه باشند.

وی با اشاره به سخنان سال قبل خود مبنی بر اینکه رفع حصر باید به یک مطالبه ملی بدل شود گفت: در جریان انتخابات ریاست جمهوری، همگان شاهد بودند که این شعار در همه نقاط کشور و توسط همه جوانان و زنان و مردان فریاد زده شد.

آیت‌الله بیات زنجانی با این توضیح که اگر راهی غیر از اصلاحات را پیش گیریم، از کشور و زحماتی که امثال شما عزیزان برای این کشور کشیده‌اید چیزی باقی نخواهد ماند، افزود: وقتی مردم بین گفتار و عمل بنده طلبه تطابق نمی‌بینند، وقتی تکلیف و توقع از امثال بنده این است در برابر مفاسد و ظلم‌هائی که می‌شود فریاد بزنم، اما به تکلیف الهی‌مان عمل نمی‌کنیم، طبیعی است که [مردم] از اصل دین گریزان خواهند شد، چراکه در عصر غیبت دسترسی به امام معصوم (عج) لااقل برای همگان مقدور نیست و مردم آنچه که از بنده سر می‌زند را اصل دین قلمداد می کنند. امروز هم این را عرض می‌کنم هر کسی که به دنبال وفاق و همدلی در کشور است، باید برای رفع این مشکل تلاش کند.

عضو شورای بازنگری قانون اساسی ایران در پایان سخنان خود در این دیدار تصریح کرد: دعا می کنم که ان شاالله ملاقات بعدی ما، روزی باشد که مهندس موسوی، زهرا رهنورد و حجت الاسلام والمسلمین کروبی را در کنار شما ببینیم تا شیرینی و حلاوت وفاق ملی و در کنار هم بودن را تجربه کنیم.