Home / سرخط خبرها / احسان حاج‌صفی و مسعود شجاعی در خطر محرومیت از بازی‌های ملی

احسان حاج‌صفی و مسعود شجاعی در خطر محرومیت از بازی‌های ملی

بازی کردن مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی دو بازیکن ایرانی تیم پانیونیوس یونان در مقابل تیم مکابی اسرائیل در مرحله انتخابی لیگ فوتبال اروپا، آن‌ها را در خطر محرومیت از بازی‌های ملی قرار داده است.

به‌گزارش «آمدنیوز» روز گذشته، محمدجواد عباباف، «مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان» دولت حسن روحانی به خبرگزاری «میزان» گفت که با شجاعی و حاج‌صفی «طبق مقررات برخورد می‌شود» و آن‌ها «به احتمال زیاد از بازی‌های آینده تیم ملی محروم می‌شوند».

هم‌زمان فدراسیون فوتبال ایران و وزارت ورزش و جوانان نیز اطلاعیه‌های جداگانه‌ای را در «محکومیت» بازی شجاعی و حاج‌صفی در مقابل تیم اسراییلی صادر و در عین حال، تصمیم‌گیری در خصوص آن‌ها را به آینده موکول کردند.

این دو بازیکن ملی‌پوش بعد از غیبت در دیدار رفت تیم‌های پانیونیوس و مکابی، با انتقاد هواداران و مدیران تیم یونانی روبه‌رو شده بودند. باشگاه “پانیونیوس” پیش از بازی برگشت، در بیانیه‌ای حضور دو بازیکن ایرانی‌اش در این مسابقه را «ضروری» دانسته و از آن‌ها خواسته بود تا به قراردادشان احترام بگذارند و مقابل تیم اسرائیلی بازی کنند.

جمهوری اسلامی از حدود چهل سال قبل، هرگونه رقابت ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی را ممنوع کرده است. در نتیجه این ممنوعیت، ورزشکاران ایرانی مجبور شده‌اند در رقابت‌های جهانی و المپیک به بهانه‌هایی چون مصدومیت و بیماری ساختگی، از رقابت با حریفان اسرائیلی انصراف دهند و در بسیاری موارد، بخت کسب مدال خود را از دست بدهند.

گفتنی‌ست این نخستین مواجهه ایرانیان و شهروندان اسرائیل در عرصه‌ی غیرسیاسی ورزش در چهل سال اخیر بوده است. مواجهه‌ای که باوجود حمایت یکی از اسطوره‌های فوتبال ایران یعنی علی کریمی کماکان سایه‌ی محرومیت و تنبیه سیاسی را بر فعالیت ورزشی این دو فوتبالیست نگه‌داشته است.