Home / جهان / موگرینی هم‌سو با «عفوبین‌الملل»، از دولتمردان ایرانی، آزادی فعالان حقوق بشر را مطالبه کرد

موگرینی هم‌سو با «عفوبین‌الملل»، از دولتمردان ایرانی، آزادی فعالان حقوق بشر را مطالبه کرد

در پی سفر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیات همراه جهت حضور در مراسم تحلیف حسن روحانی، وی صبح دیروز (شنبه) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

به‌گزارش «آمدنیوز» فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این دیدار پیرامون مسائل مربوط به اجرای برجام، روابط دوجانبه ایران و اتحادیه اروپا و اوضاع منطقه به گفتگو و تبادل نظر با همتای ایرانی خود پرداخت.

ظریف: آمریکا تلاش می‌کند برجام را با هزینه ایران از بین ببرد!

محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در این دیدار با اشاره به مشکلاتی که آمریکا در راه اجرای برجام ایجاد کرده، گفت: دولت جدید آمریکا به دنبال آن است تا نگذارد جمهوری اسلامی ایران از منافع برجام استفاده کند و این نقض متن برجام به شمار می‌رود.

او افزود: رئیس جمهور امریکا تلاش می‌کند به هزینه ایران برجام را از بین ببرد و اروپا لازم است در این خصوص هوشیار باشد.

ظریف همچنین با اشاره به آزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی و نیز پرتاب ماهواره علمی سیمرغ و عدم مغایرت این اقدامات با قطعنامه ٢٢٣١، از بیانیه اخیر سه کشور اروپایی که به طور مشترک با آمریکا صادر شد، انتقاد و آن را حرکتی در مسیر اشتباه توصیف کرد.

 

موگرینی: اتحادیه اروپا قاطعانه از برجام حمایت می‌کند

فدریکا موگرینی؛ مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا هم ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران به تشریح مواضع اتحادیه اروپا درقبال ایران و برجام پرداخت.

او در این نشست به ظریف گفت: جامعه بین‌الملل منافع مشترکی با ایران در خصوص اجرای برجام دارد.

به‌گفته موگرینی؛ اتحادیه اروپا قاطعانه از برجام حمایت می‌کند و این موضع مشترک تمامی کشورهای اروپایی است.

مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: مواضع اتحادیه اروپا در این زمینه روشن است و ما تلاش داریم تا آمریکا را هم در برجام کنار خود داشته باشیم. همه ما نیازمند اقدامات خردمندانه و متناسب هستیم.

 

تلاش موگرینی برای آزادی زندانیان سیاسی و فعالان حقوق‌بشری

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در دیدار خود با رئیس جمهوری نیز خواستار آزادی آیت‌الله «محمدرضا نکونام»؛ مرجع تقلید زندانی، «نرگس محمدی»؛ فعال شناخته شده‌ی حقوق‌بشر و «محمدعلی طاهری» پژوهشگر وبنیان‌گذار عرفان حلقه در ایران شد.

گفتنی است این خواسته حقوق‌بشری موگرینی از سیاست‌مداران ایرانی در اصل پاسخی به بیانیه‌ی چندروز پیش سازمان عفو بین‌الملل محسوب می‌شود که با انتشار بیانیه‌ای نسبت به بازداشت طولانی مدت و رسیدگی ناعادلانه به پرونده محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه انتقاد کرده بود.

نسیم پایپانی، گزارشگر امور ایران در سازمان عفو بین‌الملل به‌نمایندگی از سازمان متبوعش از موگرینی خواسته تا برای دیدار با فعالان حقوق بشر زندانی در ایران تلاش کند، اما پیش از آن مطمئن بشود چنین ملاقاتی برای زندانیان پیامدی نخواهد داشت.

او به خصوص خواستار دیدار فدریکا موگرینی با نرگس محمدی، رئیس سابق کانون مدافعان حقوق بشر شده است.

بنابر گفته‌های گزارش‌گر امور ایران، سازمان عفو بین‌الملل همچنین از موگرینی انتظار داشته تا خواستار آزادی بی‌درنگ کلیه فعالان حقوق‌بشر که در ایران زندانی هستند، شود.

این سازمان حقوق‌بشری که مقر آن در لندن است، در بیانیه‌ی  خود خواستار تحقیقات «بی‌طرف و مستقل» در مورد وضعیت محمد علی طاهری شده است چراکه به‌گفته‌ی «پایپانی» این بار سومی است که دستگاه قضایی ایران محمدعلی طاهری را به اتهام فساد فی الارض محاکمه می‌کند.