Home / اجتماعی / راستگو و سود پول ستاد سامان‌دهی «سمن‌ها» به «ثَمَنِ بَخس»

راستگو و سود پول ستاد سامان‌دهی «سمن‌ها» به «ثَمَنِ بَخس»

با روی کار آمدن برگزیدگان دور پنجم شورای شهر تهران کماکان گره کور موضوع بسیار حساس واریز پول «ستاد ساماندهی فعالیت‌های سازمانهای مردم نهاد شورای شهر تهران» به حساب شخصی الهه راستگو و محمدرضا زمردیان دبیر این ستاد که نخستین‌بار سه‌سال پیش توسط عبدالحسین مختاباد مطرح شد، پابرجاست.

گزارش پیش‌رو روایتی تاریخ‌مند از ماجرایی‌ست که شباهت بسیاری با ماجرای ۶۳ حساب رئیس قوه‌ی قضائیه و سود صدها میلیارد تومانی آیت‌الله صادق آملی لاریجانی دارد با این تفاوت که این‌بار نه مَبْلَغ موجودی حساب به آن عظمت است و نه صاحب‌حساب مُبَلِّغِ دین. 

نبود نظارت کافی بر یک نهاد ناظر

در تاریخ ۹۲/۱۲/۲۶ طی مراسمی با حضور احمد مسجد جامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، الهه راستگو رئیس «ستاد ساماندهی فعالیت‌های سازمانهای مردم نهاد شورای شهر تهران» و عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران؛ ضمن تودیع محمدجواد روزبهانی دبیر پیشین این ستاد و معارفه محمدرضا زمردیان در حکمی دبیری «ستاد ساماندهی فعالیت‌های سازمانهای مردم نهاد شورای شهر تهران»را به  سپرد.

در پایگاه اطلاع‌رسانی این ستاد درباره سابقه‌ی فعالیت نهاد فوق نوشته شده‌است: « طرح تشکیل ستاد ساماندهی فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد در شهر تهران با امضای سه نفر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران (دوره دوم) شامل ١) آقای رسول خادم ٢) خانم منظرخیر حبیب‌اللهی ٣) آقای حسن بیادی به شماره ١۵٧۵١ به تاریخ ٢۴/٧/٨۵ در دبیرخانه شورای اسلامی شهر تهران ثبت و در بیست و هفتمین جلسه رسمی – علنی شورای اسلامی شهر تهران (دوره دوم) برگزار و اعلام وصول شد و جهت بررسی به کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیست شهری ارجاع شد و پس از بررسی های لازم در روز سه شنبه بیستم فروردین ماه ١٣٨٧ مفاد آن مشتمل بر ٣ ماده و ۵ تبصره به اتفاق آرای موافق (١۵ رأی اعضای شورای اسلامی شهر تهران) به تصویب رسید.»

ظاهرا تلاش عمده این نهاد وابسته به شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران علاوه بر «حمایت و پشتیبانی معنوی، حقوقی، تشکیلاتی و مالی از سازمان ها و انجمن های مردم نهاد»، «فراهم آوردن زمینه مشارکت و مشاورت در برنامه ریزی، طراحی و تصمیم سازی در اجرای پروژه های شهری در زمینه های مختلف وفق ضوابط و مقررات و همچنین نظارت عام و ارزیابی در حسن اجرای پروژه ای شهری به عنوان دیده بان و یار شورا» و در کل نظارت بر NGOها یا همان سازمان‌های‌ مردم‌نهاد است که مدتی‌ست «سمن‌» نام‌گذاری شده‌اند.

طبعا با این دو بندی که شرح وظایف این ستاد نقل شد می‌توان زمینه‌های فسادساز و مفسدپروری را رصد کرد که درصورت عدم نظارت برهمین نهاد ناظر ممکن است فاجعه‌بار باشد. فاجعه‌ای که سرانجام صدای یکی از اعضای اصلی شورای شهر را درآورد.

همیشه پای یک زن درمیان است

دقیقا سه‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۳بود که عبدالحسین مختاباد از واریز میلیاردی پول شورای شهر به حساب یک عضو خبر داد و تهدید کرد که اگر پول برنگردد اسمش را اعلام می‌کند.

ایلنا در آن روز نوشت که عبدالحسین مختاباد در صحن علنی شورای شهر تهران از واریز پول میلیاردی به حساب یکی از اعضای شورا خبر داده و مدعی شده که این عضو شورا بابت این پول سود زیادی نیز دریافت کرده است.

وی اشاره‌ای به نام این عضو شورا نکرد اما این اقدام را به عنوان لکه ننگی برای شورای اسلامی شهر تهران برشمرد.

مختاباد در همین رابطه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا تاکید کرد: این عضو شورای شهر باید پول دریافتی را برگرداند در غیر این صورت تا دو هفته آینده نام او را اعلام کرده و مستندات واریزی را نیز اعلام خواهم کرد.

از سخنان مختاباد می‌شد استنباط کرد که این شخص عضو شورای شهر نیز هست و تنها فردی که با مشخصات اعلام شده ازسوی مختاباد همخوانی می‌کرد کسی نبود جز خانم الهه راستگو که عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران و رئیس ستاد ساماندهی فعالیت‌های سازمانهای مردم نهاد شورای اسلامی شهر تهران هست.

با بالاگرفتن بحث در فیسبوک، توئیتر و دیگر جوامع مجازی شورای شهر تهران سخنان مختاباد را تکذیب می‌کند؛هیئت رئیسه شورای شهر در قالب تذکر از گشایش حساب شخصی و واریز میلیارد‌ها تومان به حساب مذکور سخن گفت و اعلام کردند: در شورای شهر تمامی حساب‌ها به نام شورا و یا ستادهای وابسته به شورا و دستکم با دو امضا گشایش می‌شود.

روابط عمومی ستاد ساماندهی فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد، پاسخ عبدالحسین مختاباد درباره واریز چند میلیارد پول به حساب شخصی الهه راستگو را طی اطلاعیه‌ای اینگونه می‌دهد: «ستاد ساماندهی فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد، در اطلاعیه‌ای، واریز پول به حساب الهه راستگو و محمدرضا زمردیان را تایید کرده است. البته حسابی که متعلق به این ستاد است و حساب شخصی این دو نفر نیست.»

در این اطلاعیه که توسط خبرگزاری‌های کشور منتشر شد آمده است: «هیات رئیسه شورای شهر روز چهارشنبه ضمن تکذیب سخنان مختاباد درجلسه علنی روز سه شنبه شورای شهر که در قالب تذکر از گشایش حساب شخصی و واریز میلیارد‌ها تومان به حساب مذکور سخن گفت، اعلام کردند: در شورای شهر تمامی حساب‌ها به نام شورا و یا ستادهای وابسته به شورا و دستکم با دو امضا گشایش می‌شود.

منابع مالی در شورای اسلامی شهر تهران با نظارت کامل هیات رییسه و با دو یا ۳ امضا هزینه و سخنان یکی از اعضا درباره واریز میلیارد‌ها تومان به حساب شخصی یکی دیگر از اعضا به هیچ عنوان با واقعیت منطبق نیست.»

ستاد ساماندهی سمن‌ها ضمن تکذیب ادعاهای جناب آقای مختاباد اعلام می‌دارد هیچگونه پولی به حساب شخصی یا غیرشخصی، جز حساب رسمی و حقوقی ستاد ساماندهی فعالیتهای سازمانهای مردم نهاد واریز نشده است.»

ناصحی: مختاباد عذرخواهی کرد! دانشور:چنین چیزی هرگز نبوده است

در تاریخ چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۳  عبدالمقیم ناصحی  رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در بازدید از غرفه خبرگزاری خبرآنلاین در گفت‌و‌گویی اعلام می‌کند: مختاباد درباره وجوه واریزی به حساب یکی از اعضا قانع شد و عذرخواهی کرد.

اما برخلاف این ادعا‌ها در تاریخ جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۳ فاطمه دانشور عضو شورای شهر تهران ضمن ارائه‌ی توضیحاتی مفصل درباره این بحران مالی، پرده از مسائل دیگری برداشت.

او درباره سخنان عبدالمقیم ناصحی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر که به خبرآنلاین گفته بود مختاباد درباره این تذکر توجیه شده و عذر خواهی کرده، گفت: «آقای مختاباد عذرخواهی نکرده. چنین چیزی هرگز نبوده است. باید درنظر داشت قوانین بالادستی، اعضای شوراهای شهر و روستا را از دسترسی مستقیم به وجوه، منع می‌کند و مشخص نیست دسترسیهای خانم راستگو به این مبالغ چطور ایجاد شده است.»

فاطمه دانشور، عضو شورای شهر در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در غرفه گروه رسانه‌ای خبر حاضر شده و جزئیات واریز وجوه میلیاردی در حساب دیگر عضو این شورا را توضیح می‌دهد.

او درباره تذکر عبدالحسین مختاباد، همکار دیگرش درباره واریز غیرقانونی وجه به حساب یکی از اعضای شورای شهر به خبرآنلاین گفت: این وجه در حساب اعضای شورای شهر که عضو ستاد ساماندهی تشکلهای مردم نهاد تهران هستند، وارد شده است. البته این ستاد حق کار اجرایی ندارد، ولی شاهدیم که در دوره چهارم شورا، این ستاد وارد کارهای اجرایی شده است. ستاد سمن‌ها از حالت ستاد خارج شده و مستقلا به صورت سازمان درآمده و کار اجرایی می‌کند.

دانشور درباره میزان این پول گفت: بودجه امسال ستاد ساماندهی سمن‌ها، ۳. ۵ میلیارد تومان می‌شود که با رقمهای قبلی که از سالهای پیش در حساب این ستاد رسوب کرده، هم اکنون حدود ۸ میلیارد تومان می‌شود. این وجه در حساب مشترک خانم الهه راستگو و دبیر ستاد سمن‌ها تحت عنوان مسئولان ستاد ساماندهی وارد می‌شود و نظارت بر عملکرد این حساب، جای ابهام زیادی دارد.»

این عضو شورای شهر درباره پرداختی‌هایی که از این حساب خارج می‌شود، توضیح داد: «در یکسال گذشته، بخش زیادی از این پول صرف نیروی انسانی شده که سالانه حدود یک و نیم میلیارد تومان می‌شود. شخصا عضو ستاد سمن‌ها هستم و صورت هزینه‌های این حساب را هنوز دریافت نکرده‌ام. واقعیت ماجرا این است که هزینه و عملکرد این حساب ایرادات زیادی دارد که در آیین نامه‌های فعلی باید اصلاح شود. همین ماجرا درباره حساب شورایاری‌ها که در اختیار آقای طلایی است، وجود دارد.»

مختاباد: نه تنها قانع نشدم بلکه پیگیر حساب و کتاب آن ۸ میلیارد نیز هستم

در همین حواشی در حاشیه جلسه علنی شورای شهر، عبدالحسین مختاباد درباره تذکرش توضیح داد و گفت نه تنها قانع نشده و عذرخواهی نکرده، بلکه پیگیر است تا حساب و کتاب ۸ میلیاردتومان واریزی به حساب یکی از اعضای شورا روشن شود.

این عضو شورای شهر درباره وجوه واریزی به حساب الهه راستگو به دلیل حضور او در ستاد ساماندهی سازمانهای مردم نهاد گفت: این‌ها پول مردم است که در حساب شخصی افراد واریز شده و بالای ۸ میلیارد تومان را به حساب این خانم ریخته‌اند و تاکنون برای شورای شهر معلوم نشده چطور هزینه می‌شود.

مختاباد در پاسخ به این سئوال که «آقای چمران می‌گوید بدون سند تذکر ندهید، شما چه سندی در این باره دارید،» گفت: «من که نمی‌توانم از حساب شخصی افراد، پرینت بگیرم. من نه قوه قضاییه و نه پلیس هستم. این وظیفه رئیس شوراست که وقتی از او سئوال می‌پرسیم چرا پول‌ها را به حساب شخصی افراد واریز می‌کند، با سند و مدرک جواب بدهد که کارش قانونی بوده. در این باره هم ما دیگر نقل قول افراد را قبول نداریم و باید پرینت بانکی داده شود. فقط پرینت را قبول می‌کنیم.»

او در ادامه توضیح داد: «عملکرد این حساب به اندازه‌ای غیرقانونی است که آقای شهریور مامور شهرداری که در این کمیته مربوطه عضو است، ۴ ماه است قهر کرده و نیامده وهیچ کس پاسخگو نیست.»

پیگیری مختاباد و محرمعلی‌خان پشت میز رئیس شورای شهر

سحام‌نیوز درآن روز‌ها به‌نقل از رسانه‌های خبری و به‌ویژه وب‌سایت «معماری‌نیوز» نوشت: درجلسهٔ روز یکشنبه (۱۱ آبان سال ۹۳) «شورای اسلامی شهرتهران»، وقتی عبدالحسین مختاباد، «رییس کمیته هنری» این شورا تصمیم داشت برای بار دوم در یک هفتهٔ اخیر دربارهٔ واریز میلیارد‌ها تومان پول مردم تهران به حساب شخصی یکی از اعضای آن تذکر دهد، ابتدا مهدی چمران، «رییس شورای شهر»، از دادن وقت به وی خودداری کرده و به دنبال آن، الهه راستگو، عضو دیگر این شورا گفت: «آقای مختاباد، منظور شما از تذکری که سه‌شنبه پیش در صحن علنی دادید من بودم؟»

براساس این گزارش، پس از آن‌که عبدالحسین مختاباد تایید کرد که منظورش، الهه راستگو بوده، خانم راستگو «دفترچه‌ حساب مشترک سازمان‌های مردم‌نهاد» مربوط به «بانک شهر» را به تک تک اعضای شورای شهر نشان داد و اعلام کرد که این حساب، به صورت «مشترک» و «دو امضایی» به نام خودش و «محمدرضا زمردیان»، مسوول سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن‌ها) است.

این عضو «سابقا اصلاح‌طلب» شورای شهرتهران با بیان این‌که «ما اجازه نداریم همین‌طوری و بدون قاعده از این حساب پول برداشت کنیم»، ادامه داد: «علاوه بر ما، درهیات امنای سمن‌ها، ۵ نفر ازاعضای شورا حضور دارند و تمام هزینه‌ها براساس تایید این هیات امنا انجام می‌شود.»

وی تاکید می‌کند که تاکنون، «چیزی خارج از مصوبه»، از این حساب خرج نشده است.

با این حال، این سخنان الهه راستگو نیز عبدالحسین مختاباد را قانع نکرد و او در واکنش، خواستار مشخص شدن «سود» و «هزینه‌کرد» این حساب شد و گفت «همه اعضای شورا باید بدانند هزینه‌هایی که از این حساب خارج می‌شود به چه دلیل است».

وی با تاکید بر «غیرقانونی» بودن واریز این وجوه میلیاردی به حساب اعضای شورا، خاطرنشان کرد «بیت‌المال نباید به عنوان «تن‌خواه» درحساب شخصی افراد موجود باشد و این وجوه باید هرچه سریع‌تر به حساب شورای شهر واریز شود».

خانم راستگو نیز در واکنش، با بیان این‌که این حساب بانکی، به دلیل دوامضایی بودن، «شخصی» محسوب نمی‌شود، مبالغ واریزشده به آن را «با صلاح‌دید هیات رییسه» توصیف کرد و گفت: «ما وقتی می‌خواهیم کمک به سازمان یا تشکل مردم‌نهادی کنیم، ضابطه و قانون دارد و این‌طور نیست که دل‌بخواه یا با سفارش و توصیه این وجوه صرف شود.»