Home / تیتر اصلی / رضا شهابی، خود را به زندان رجایی‌شهر معرفی کرد

رضا شهابی، خود را به زندان رجایی‌شهر معرفی کرد

رضا شهابی عضو هیات مدیره «سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه» با تهدید وثیقه گذار مبنی بر مصادره ملک، مجبور به معرفی خود به مقامات قضایی شده و پیش‌از ظهر هجدهم مرداد  به زندان رجایی‌شهر کرج بازگردانده شد.

در احضاریه دادسرای عمومی و انقلاب تهران خطاب به وثیقه‌گذار این زندانی سیاسی آمده‌است: «نظر به اینکه شما به عنوان وثیقه گذار محکوم علیه رضا شهابی ذکریا فرزند علی می باشید و با توجه به اینکه محکوم‌ٌعلیه خود را به این مرجع معرفی ننموده لذا در اجرای ماده ۲۳۰ قانون آئین دادرسی کیفری به شما اخطار می‌گردد که ظرف مدت یک ماه پس از رؤیت اخطاریه نسبت به معرفی نامبرده اقدام نمایید. در غیر این صورت این دادیاری نسبت به ضبط وثیقه برابر مقررات اقدام خواهد نمود.»

به گزارش «آمدنیوز»، رضا شهابی که در زمستان سال ۸۳ به همراه چند تن دیگر از کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، سندیکای کارگران این شرکت دولتی را تأسیس کرده بودند در خرداد ۱۳۸۴ به عضویت هیئت مدیره‌ی سندیکا انتخاب شد.

هرچند بازگشایی «سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه» به‌‌مثابه اولین تلاش موفق کارگران پس از سرکوب‌های دهه شصت درایجاد تشکل مستقل کارگری، از ابتدا با مخالفت حکومت و اعضای تشکل شبه دولتی «خانه کارگر»، مواجه شد، اما در مقابل، دفاع کارگران به دفاع از تشکل خود را درپی داشت.

برای نمونه می‌توان به اعتصاب کارگران شرکت واحد در زمستان ۱۳۸۴ اشاره کرد که موجب بازداشت‌های گسترده‌ای نیز شد. در پی این اعتصاب، نیروهای امنیتی با هجوم به منازل برخی از کارگران شرکت واحد، علاوه بر کارگران تعدادی از اعضای خانواده‌های آن ها را نیز بازداشت کردند. مدت کوتاهی پس از این اعتراض کارگری ۱۹ نفر از اعضای سندیکای شرکت واحد از جمله منصور اصانلو، ابراهیم مددی، ناصر غلامی، داوود رضوی، عباس نژند کودکی، منصور حیات غیبی، سعید ترابیان، عبدالرضا طرازی، همايون جابری و چند نفر دیگر از شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اخراج شدند.

در پی این اتفاقات، دادگاه عمومی و انقلاب تهران، رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه را به شش سال حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سندیکایی محکوم کرد و درپی آن، وی روز ۲۲خرداد سال ۸۹ توسط مأموران امنیتی بازداشت و راهی زندان شد.

براساس بیانیه کمیته دفاع از رضا شهابی، این عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه “در دادگاه انقلاب اسلامی تهران که به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال و «اجتماع و تبانی به‌قصد اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم” شده است.

بنابراعلام این کمیته، رضا شهابی عضو هیات مدیره «سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه» همچنین محکوم به بازگرداندن هفت میلیون تومان به دولت شد. این در حالی است که این مبلغ از سوی تعداد زیادی از کارگران جمع‌آوری و شهابی آن را به خانواده کارگران زندانی پرداخت کرده بود.

رضا شهابی در حالی به اتهام‌های امنیتی به زندان و محرومیت از فعالیت‌های سندیکایی متهم شده است که به گفته خانواده‌اش، فعالیت او محدود به اقدامات صنفی بود. این فعال کارگری همچنین به گفته خانواده‌اش، از بیماری‌های جسمی متعددی رنج می‌برد و امکان فلج شدن نیمی از بدن او وجود دارد.

در این ارتباط، رضا شهابی در اوایل آذرماه به یکی از بیمارستان ها منتقل شد تا تحت عمل جراحی قرار گیرد، اما پس از چند روز او را به زندان باز گرداندند.این در حالی است که به گفته خانواده رضا شهابی، پزشکان معالج وی گفته بودند که او به مرخصی پزشکی و نیز عمل جراحی نیاز مبرم دارد.

لازم به ذکر است، جاویدنام «شاهرخ زمانی» یکی دیگر فعالان کارگری است که به همین اتهامات و درحالی‌که از زمان بازداشتش (حدود ۵ سال) به مرخصی نرفته‌بود؛ در زندان رجایی‌شهر کرج جان خود را از دست داد.

جاویدنام «شاهرخ زمانی» نقاش ساختمانی، فعال کارگری، و عضو هیأت مدیرۀ کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری، عضو هیأت بازگشایی سندیکای کارگران ساختمان و نقاشان و زندانی سیاسی بود. او در روز ۲۲ شهریور سال۹۴ در شرایطی که در بند سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج پنجمین سال حبس بدون مرخصی خود را سپری می کرد، به علت سکته‌ی مغزی درگذشت.

رضاشهابی در بند ۳۵۰ زندان اوین در فروردین ۱۳۹۰ پس از بی‌حس شدن یک طرف بدنش به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل اما به دستور دادستان به زندان بازگردانده می‌شود.

در حالی که معلمان و کارگران بخاطر فشار به وثیقه گذار، ناگزیر خود را به زندان معرفی می کنند، حسین فریدون برادرِ حسن روحانی رییس جمهور ایران و حمید بقایی معاون محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق درعین داشتن اتهامات جدی در حوزه فساد گسترده اقتصادی با سپردن وثیقه‌های میلیاردی آزاد هستند.

بنا به گزارش های رسیده به خبرنگار آمدنیوز، پس از بازگشت اسماعیل عبدی به بند ۳۵۰ زندان اوین و عدم تمدید مرخصی محسن عمرانی و بازگشت‌اش به زندان بوشهر طی روزهای گذشته، با احضار رضا شهابی به زندان، فشار بر فعالان صنفی معلمان و کارگران وارد فاز جدیدی شده است.

برهمین اساس، سندیکای شرکت واحد در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بازگشت عضو ارشد خود به زندان بخاطر فشار بر وثیقه گذار، خواهان آزادی تمام معلمان و کارگران زندانی در ایران شده است.

به گزارش آمدنیوز، متن کامل بیانیه این سندیکا که ضمن تشریح وضعیت فعالان صنفیِ کارگری در زندان خواستار آزادی بی قید و شرط آنها شده، به شرح زیر است:

“بازگرداندن مجدد رضا شهابی به زندان را محکوم می کنیم

رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکا کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به دلیل اقدام دادستانی برای ضبط ملک وثیقه گذار امروز ۱۷ مردادماه به زندان رجایی‌شهر باز می‌گردد.

شهابی ۲۲ خردادماه ۱۳۸۹هنگام رانندگی با اتوبوس و جابجایی مسافران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۱۹ ماه فشار در انفرادی ۲۰۹ اوین به شش سال حبس و پرداخت مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار تومان جریمه نقدی و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سندیکایی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم گردید.

رضا شهابی به دلیل جراحات ناشی از خشونت نیروهای امنیتی در هنگام بازداشت و همچنین بازجویی‌های طولانی و طاقت‌فرسا از ناحیه گردن و کمر آسیب‌های جدی دید و به دلیل اینکه مسئولان قضایی با درمان او در خارج از زندان مخالفت می‌کردند این عضو سندیکا در سه مرحله دست به اعتصاب غذا زد و به علت وخامت جسمانی در اثر اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل گردید و در دو مرحله از ناحیه گردن و کمر تحت عمل جراحی قرار گرفت و با تایید پزشکی قانونی به مرخصی پزشکی اعزام شد مبنی بر اینکه مراحل درمان و بهبودی در خارج از زندان صورت بگیرد.

با وجود اینکه مرخصی پزشکی جزء دوران محکومیت زندانی محسوب می‌شود، متاسفانه دادستانی مدعی است که سه ماه از مرخصی پزشکی مورد تایید قرار نگرفته است بر همین اساس دستور ضبط وثیقه را صادر کرده است!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اقدامات دادستانی برای باز گرداندن رضا شهابی به زندان [را] محکوم می‌کند و خواهان آزادی بی‌قید و شرط ایشان و لغو احکام زندان برای ابراهیم مددی و داود رضوی دو عضو دیگر هیات مدیره سندیکا می‌باشد و همچنین خواستار آزادی دیگر کارگران و معلمان در بند است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۷/مرداد/۹۶