Home / حقوق بشر / نامه مریم اکبری منفرد از زندان: مادران داغدار دهه ۶۰، فریاد شما بی‌جواب نخواهد ماند

نامه مریم اکبری منفرد از زندان: مادران داغدار دهه ۶۰، فریاد شما بی‌جواب نخواهد ماند

اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ واقعه‌ای بود که طی آن به فرمان آیت‌الله خمینی، چندین هزار زندانی سیاسی و عقیدتی چپ و مجاهد در زندان‌های نظام جمهوری اسلامی در ماه‌های مرداد و شهریور ۱۳۶۷ به شکلی مخفیانه اعدام و در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند.

به‌گزارش «آمدنیوز» مریم اکبری منفرد فعال حقوق بشری که با داشتن سه فرزند در حال تحمل حکم ۱۵ ساله حبس خود در زندان اوین است و در این قتل‌عام‌ها ۴ تن از اعضای خانواده خود را از دست داده؛ با نگارش نامه‌ای سرگشاده‌ ضمن بزرگداشت قربانیان آن نسل‌کشی سیاسی به جایگاه ویژه مادران داغدار پرداخته است.

درخلال بازداشت‌های پس از تظاهرات خونین روز عاشورا در دیماه ۱۳۸۸، در ساعت سه بامداد ۱۰ دیماه همان سال، ماموران وزارت اطلاعات بدون ارائه حکم، به منزل این فعال حقوق بشری یورش آورده، بعد از تفتیش خانه و بردن کیس کامپیوتر و دیگر لوازم سمعی و بصری‌اش نظیر دستگاه ماهواره  او را نیز بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۹، دادگاه مریم اکبری منفرد،  پس از ۴ ماه بازجویی و تحمل شکنجه در انفرادی که  برای اعتراف به ارتباط و عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران انجام می‌شد؛ در شعبه  ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. کمتر از یک ماه بعد در ۱۱ خرداد ۱۳۸۹،  او به اتهام «محاربه» از طریق شرکت در تجمعات اعتراضی، به ۱۵ سال حبس محکوم شد. این حکم عینا در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

او در شعبه ۱۵ دادگاه عمومی و انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی بدون داشتن وکیل و حق دفاع از خود به اتهام محاربه ازطریق ارتباط با مجاهدین خلق به تحمل ۱۵ سال زندان محکوم شد.

متن کامل نامه مریم اکبری منفرد درپی می‌آید:

به نام خدا، به نام آزادی، آگاهی و عدالت

از حماسه های شکوهمند جاودانه ها گفتیم و خواندیم؛ از پرشکوه ترین حماسه های تاریخ آزادی مردم ایران سرودیم؛ با قلبی سرشار از عشق و ایمان بر روان های پر فتوح آن قهرمانان در زنجیر و آن گواهان صدق و وفا و ایثار درود می فرستم.

برای مادران و پدرانی می نویسم که در برابر مقاومت فولادیشان، کوه دماوند هم سر فرود می آورد.

به پاس تعبیر عظیم و انسانیشان از کلمه ی مادر، به پاس محبت های بی دریغشان که در هیچ لحظه ای فروکش نمی کند و استقامتی که همچون نسیمی بر پیشانی آسمان می گذرد.

دفتر خاطرات زندگی ام را ورق می زنم تا به صفحه ای برسم که نگاه آشنایت را یافتم؛ نگاه های مهربانت هم چون قاصدکی که از زندگی خبر می داد و بودن را تجربه می کرد و فریادی که از حق خواهی می گفت. روزهای پر هیاهوی بازگشت اسرای جنگی به میهن بود. محله مان را برای بازگشت رضا پسر زهرا خانم همسایه دیوار به دیوارمان، چراغانی کرده بودند. آن روز مادر طبق روال به بهشت زهرا رفته بود و هنگام ظهر به خانه بازگشت. کاملا آن لحظه را به یاد دارم؛ مادر چنان رضا را در آغوش کشید و بر گونه هایش بوسه زد گویی بر گونه های عبدالرضای عزیزش که مدت زیادی نبود که از شهادتش می گذشت؛ بوسه می زد.

تمام روز غرق در افکار خود بودی؛ نگاه ات از تازیانه ی بی عدالتی ها می گفت. نگاهم پا به پایت آمد؛ قامت استوارت را نوازش کرد؛ این همه پیچ، این همه گذر، این همه شقاوت، این همه بی عدالتی و هم چنان استواری. جمله ای را که آن روز گفتی به یاد دارم”ای کاش من هم می توانستم برای بازگشت عزیزانم جشن بگیرم؛ گرچه نه جنازه هایشان را دیدم و نه حتی اجازه ی سوگواری”. آری در روزهایی که خیابان های ایران گل باران ومحله های ایران برای بازگشت اسرای جنگی چراغانی شده بود و مردم غرق در جشن و شادی بودند؛ مادرانی نیز در گوشه ی کنج خلوت تنهایی خود، برای فرزندان ناکام اعدام شده شان در سوگ نشسته بودند و هیچکس ندانست که در دل این مادران چه هلهله ای برپا بود!

زمزمه های لالایی این مادران سرودی شد در چشم انداز آزادی تا تبار یزدانی سلطنت جاویدانش را بر روی زمین بازیابد و جهان را به قدر همت و عشق خویش معنا دهند.

مریم اکبری منفرد

زندان اوین