Home / حقوق بشر / صادق زیباکلام با قرار وثیقه آزاد شد

صادق زیباکلام با قرار وثیقه آزاد شد

در پیِ شکایت عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران از صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، جلسه بازپرسی این پرونده با صدور قرار وثیقه پایان و این فعال سیاسیِ اصلاح طلب با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش «آمدنیوز»، زیباکلام در باره‌ی جزییات جلسه بازپرسی گفت: بعد از دو سه ساعت بازپرسی، [اتهامم] به من تفهیم و پرونده به دادگاه فرستاده شد.

به‌گفته استاد دانشگاه تهران بر اساس کیفرخواست صادره اتهام او توهین به قوقضاییه و تشویش اذهان عمومی عنوان شده که مبنای اتهام، مصاحبه‌ی این استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با رادیو آلمانی «دویچه وله» است.

او ادامه داد: قرار مجرمیت [در مرحله بازپرسی] برایم صادر شده و حالا دیگر قاضی در دادگاه تصمیم خواهد گرفت.

زیباکلام با اشاره به اینکه بازپرس پرونده یعنی بیژن قاسم‌زاده درمورد پرونده این استاد دانشگاه از منظر حقوقی بسیار با تجربه عمل کرده، گفت: «به هر حال مشخص بود ایشان آن طرف میز و بنده نیز این طرف میز هستم اما نهایت احترام را برای من به عنوان یک استاد دانشگاه قایل بودند.»

صادق زیباکلام ۲۶تیرماه در گفت‌وگویی پیرامون بازداشت «حسین فریدون» دستیار ویژه رئیس‌جمهور و  برادر حسن روحانی به رادیو دویچه‌وله آلمان گفته بود: «مشکل اساسی با این دست از بازداشت‌ها و این دست برخوردها از ناحیه قوه قضائیه‌ی جمهوری اسلامی ایران این است که قوه قضائیه ایران مستقل نیست و بیشتر یک ابزار و عامل اجرای حکومتی است، آدم نمی‌تواند واقعا باور کند که آقای حسین فریدون و حسین فریدون‌ها به معنای واقعی کلمه مرتکب جرمی شده‌اند یا نشده‌اند.»

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در این گفت‌وگو عامل تردید درباره استقلال قوه قضائیه را برخوردهای قضائی با انگیزهای سیاسی عنوان کرده که به گفته‌ی او نمونه‌های آن “خیلی زیاد” بوده است.

او در ادامه با مثال زدن برخی کشورها که دارای دستگاه قضائی مستقل هستند تاکید کرد که در  کشورهایی نظیر آلمان یا حتی هند اگر برادر رئیس جمهور بازداشت شود اکثریت افکار عمومی فرض را بر این می‌گذارند که او جرمی مرتکب شده و “جای اما و اگری نمی‌ماند این درحالی‌ست که به باور زیباکلام چنین وضعیتی در مورد قوه قضائیه جمهوری اسلامی صادق نیست.

زیباکلام معتقد است قوه قضائیه ایران آنقدر به بی‌طرف و مستقل نبودن مشهور است که آدم نمی‌تواند هر چیزی را که این قوه می‌گوید، از جمله درباره بازداشت حسین فریدون را از او بپذیرد.

گفتنی‌ست این گفتگو مبنای دادستانی برای اعلام جرم برعلیه صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران بوده است.

گفت‌وگوی صادق زیباکلام با رادیو دویچه‌وله آلمان