Home / اجتماعی / معمای مسمومیت بیش از ۴۰۰ تن بر اثر نشت گاز کلر در دزفول

معمای مسمومیت بیش از ۴۰۰ تن بر اثر نشت گاز کلر در دزفول

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول ساعت ۱۰ شب شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ بیش از ۴۰۰ نفر از شهروندان دزفولی در استان خوزستان ایران هنگام تردد در محدوده میدان مادر تا پل سوم دزفول دچار مشکل تنفسی و مسمومیت ناشی از استنشاق گاز کلر شده و به بیمارستان انتقال یافتند.

بنابه اعلام معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری این اتفاق در اثر نشت گاز کلر صورت گرفته است.

به گفته‌ی حبیب اله آصفی، فرماندار دزفول این افراد به دلیل سرقت شیر سیلندر یکی از سه عدد سیلندر یک تنی که در انبار شرکت آبیاری قدیم دزفول نگهداری می‌شد، دچار مسمومیت شده‌اند.

بنابه گفته‌ی رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول «تا ساعت ۱۱ صبح امروز، تعداد حادثه دیدگان نشت گاز دزفول به ۴۷۲ نفر رسیده است.»

شهیار میرخشتی رئیس مرکز فوریت های پزشکی خوزستان ایران نیز علت مسمومیت را؛ناشی از استنشاق گاز کلر دانسته و تعداد افرادی که به بیمارستان منتقل شده اند را ۳۶۲ نفر اعلام کرد.

وی همچنین به گزارش خبرگزاری «مهر» تصریح کرد: یکی از مسمومین در بخش CCU بیمارستان بستری شده است.

مطابق اعلام اورژانس کشور، ۳۶۲ نفر بر اثر مسمومیت ناشی از نشت گاز کلر به ۲ بیمارستان دزفول ارجاع داده شدند که از این تعداد  ۲۷۲نفر در بیمارستان گنجویان و ۹۰ نفر در بیمارستان نبوی تحت درمان قرار گرفته و مرخص شده اند.

دانشگاه علوم پزشکی دزفول در خصوص مرگ مردی ۵۰ ساله که گفته می‌شود ناشی از استنشاق گاز کلر بوده اعلام کرده «مرگ این مرد بر اثر استنشاق گاز کلر هنوز تایید نشده و علت مرگ وی در دست پیگیری است.»

دستکاری انسانی و یا فرسودگی و سوء مدیریت

معاون استاندار خوزستان نیز در خصوص علت حادثه بروز مشکل تنفسی و مسمومیت تعدادی از شهروندان دزفول اظهار داشت: نشت گاز کلر از انبار شرکت آبیاری قدیم دزفول در محدوده پل سوم دزفول نشات گرفته بود که شیر یک کپسول حدود ۷۰۰ کیلویی به علت فرسودگی یا دستکاری انسانی مثلا یک فرد سارق، دچار مشکل و نشتی شد.

وی اضافه کرد: پیش بینی اولیه ما بر این است که یکی از افراد فوق الذکر محل کپسول‌های گاز کلر را دستکاری کرده باشد. تاکنون هیچ شخصی بازداشت نشده، ولی تحقیق وسیعی در این‌باره آغاز شده است.

وی در این خصوص علت نشت گاز کلر در دزفول اظهار داشت: «بررسی اولیه نشان می‌دهد که عوامل انسانی در این حادثه دخیل بوده است. تعدادی افراد معتاد و بعضا ولگرد در منطقه محل نشت گاز کلر تردد می‌کرده‌اند.

او اضافه کرد: شیر یک کپسول حدود ۷۰۰ کیلویی گاز کلر ظاهرا به علت فرسودگی یا دستکاری انسانی مثلا یک فرد سارق، دچار مشکل و نشتی شد که مسمومیت تعدادی از شهروندان را به دنبال داشت.

او خاطرنشان کرد طبق شواهد و ظواهر فرد سارق قصد سرقت شیر سیلندر گاز کلر را داشته که به علت نشت گاز فرار کرده و موجب رخ دادن این اتفاق شد.