Home / اجتماعی / دو هزار کودک مطلقه در کشور وجود دارد

دو هزار کودک مطلقه در کشور وجود دارد

بنابر اعلام صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) در سال 2017 دخترانی که قبل از رسیدن به سن 15 سالگی باردار می‌شوند، 5 برابر بیشتر از زنان بالای 20 سال در معرض خطر مرگ، قبل و پس از زایمان قرار دارند. همچنین میزان زنده ماندن جنین حین بارداری و به دنیا آمدن نوزاد در این دختران بسیار کم است.

این در صورتی است که طیبه سیاوشی نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون زنان مجلس در گفت‌وگویی آمار کودکان بیوه را در کشور دو هزار کودک اعلام کرده و گفت سن ازدواج دختران سیزده سال تمام است و از نظر قوانین بین‌المللی ازدواج زیر هجده سال باید ممنوع شود.

سازمان ملل ازدواج‌های زیر سن را نقض حقوق بشری دختران می‌خواند.

اما در ایران بر اساس ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط به اذن ولی به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالحه است.

با در نظر گرفتن این قانون در مقایسه با کشورهای مختلف مثل کشورهای اروپایی که سن قانونی ازدواج بعنوان یک حق در تمام کشورها بجز چند کشور، ۱۸ سال است در بین دیگر کشور های آسیایی؛ایران از جمله کشورهایی است که ازدواج زیر سن قانونی و بر خلاف قوانین بین المللی انجام میشود.

شایان ذکر است تا قبل از انقلاب ۱۳۵۷، سن قانونی ازدواج برای دخترها ۱۵ سال و برای پسرها ۱۸ سال بود.

به گزارش «آمد نیوز»، سیاوشی در رابطه با آمار کودک‌بیوه‌ها در کشور گفت: طرح افزایش سن ازدواج کودکان تحت تاثیر آمار افزایش تعداد پدیده کودک‌همسری و تبدیل آن به کودک بیوه‌ها کلید خورد. کودکانی که با ۱۳ یا ۱۴ سال هم بیوه بودند و هم سرپرست خانوار محسوب می‌شدند. یعنی کودکانی داشتند که باید علاوه قبول مسئولیت آنها معیشت خود را تامین می‌کردند.

او ادامه داد: زمانی که این آمار و ارقام منتشر شد، رسانه‌ها و فضای مجازی نسبت به این قضیه حساس شدند و این مسئله مطرح شد که باید سن ازدواج افزایش پیدا کند. البته این تنها راه‌حل نیست، اما یکی از راه‌حل‌هایی است که می‌توان از طریق آن به کاهش معضل اجتماعی کمک کرد.

وی همچنین افزود بسیاری بلوغ جسمی را دلیلی بر بلوغ عقلی قرار می‌دهند و حتی بحث بلوغ در سن ۹ سالگی را در برخی نقاط اعمال می‌کنند. متاسفانه اقوامی در کشور وجود دارد که سن ازدواج را ۹ سال تعیین می‌کنند که در آن دختر باید در این سن ازدواج کند. طبق صحبت‌هایی که با کارشناسان داشته‌ایم این امر واقعاً اختیاری نبوده است حتی مادر آن خانواده هم این مسئله را مطرح می‌کند که مایل نیست کودک در سن پایین ازدواج کند، اما به دلیل مسائل مختلف مثل فقر، اعتیاد و یا فشارهای عشیره‌ای و طایفه‌ای حتی اگر به شهرهای دیگر نیز مهاجرت کرده باشند ناچار به رضایت می‌شوند.

سیاوشی در ادامه  از مخالفت‌های اجتماعی بسیار زیاد خبر داده و گفت برخی این کودکان زمانی که ازدواج می‌کنند بلافاصله بعد از یک سال باردار می شوند و چون بدن آنها آمادگی‌های لازم را ندارد، سقط جنین می‌کنند.و  تاکید میکند این کودکان با مشکلات فراوانی مواجه می‌شوند از جمله اینکه بدن دختر ۱۱ یا ۱۲ ساله آمادگی بارداری را ندار، آنها خودشان بچه هستند و اولین بارداری یک ریسک بالاتری نسبت به بارداری دوم دارد و این بچه‌ها ۲ برابر ریسک را می‌پذیرند و دچار باروری‌های زودرس می‌شوند که در اکثریت موارد دچار سقط جنین‌های مکرر می‌شوند.

طیبه سیاوشی عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تبعات منفی ازدواج در سنین پایین بیان داشت: مشکلات این کودکان دامنگیر خانواده‌ها نیز می‌شود و مهم‌تر از آن دامن‌گیر دختری می‌شود که درسن آموزش به دلیل فقر مالی از پروسه آموزشی نیز عقب می‌ماند و کودکی که پرورش می‌دهد نیز دچار فقر آموزشی می‌شود. مسئله دیگر این است که برخی از این بچه‌ها ناچار می‌شوند با مردانی ازدواج کنند که سنین بالا دارند. حتی برخی وقت‌ها فاصله سنی به ۳۰ سال هم می‌رسد. آنها وادار می‌شوند این کار را انجام دهند که همین امر سرخوردگی‌ها و مسائل و مشکلات دیگر را موجب می‌شود.

اوگفت: مسئله دیگر که در تلاش هستیم آن را حل کنیم و از وزارت دادگستری نیز کمک خواسته‌ایم برخورد با دفترخانه‌هایی است که بدون مجوز قانونی ازدواج‌های غیرقانونی را ثبت می‌کنند، البته در برخی موارد حتی این ازدواج‌ها ثبت نمی‌شود یعنی به شکل شرعی است، اما قانونی نمی‌شود.

درصدد این هستیم؛ سن ازدواج دختران را به ۱۵ سال برسانیم به علاوه اذن پدر و دادگاه صالحه تا ازدواج زیر این سن وجود نداشته باشد، چرا که آمار بیوه‌کودک‌ها نگران‌کننده است. اکنون ۲ هزار کودک مطلقه داریم که اینها کودکانی هستند که ازدواج آنها ثبت قانونی شده بود، یعنی ممکن است تعداد از این هم بیشتر باشد.

او گفت: ابعادی از پدیده کودک همسری همچنان پوشیده است.تعداد سقط جنین‌های مکرر کودکان یکی از این ابعاد نگران کننده ات و در صدد دستیابی به آمار دقیق تر هرچه که دراین مسئله جلوتر می‌رویم، ابعاد منفی آن بیشتر می‌شود.

و اما طبق تازه‌ترین آمار ثبت شده در سازمان ثبت احوال کشور  17درصد ازدواج دختران در ایران پیش از رسیدن به 18 سالگی بوده و بر اساس آمار 9 ماهه اول سازمان ثبت احوال ایران در سال 94 اعلام شد که بیش از 5 درصد زنانی که در این مدت ازدواج کرده‌اند کمتر از 15 سال سن داشته یعنی 28 هزار و 242 نفر قبل از رسیدن به 15 سالگی ازدواج کرده‌اند و بیش از 204 هزار ازدواج دختران در سنین 15 تا 19 سال در این دوره از سال ثبت شده است. بر اساس آمار رسمی ثبت شده بیشترین آمار ازدواج و طلاق کودکان در استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی، فارس، زنجان، تهران، همدان و مازندران است.

نکته اینکه تعداد زیادی از ازدواج‌هایی که در سنین کودکی رخ می‌دهند، به هیچ عنوان ثبت نمی‌شوند و به همین دلیل کودکان حاصل از این ازدواج‌ها فاقد شناسنامه بوده و در نهایت به جمعیت پنهان کشور می‌افزایند.

در همین رابطه جمعی از فعالان مدنی و کنش‌گران حوزه زنان و کودکان در بیانیه مشترکی با عنوان «به ازدواج کودکان پایان دهید» خواستار پایان بخشیدن به پدیده آسیب‌زای کودک–‌همسری و صیانت و پاسداری از حقوق انسانی کودکان شدند و بر ضرورت تغییر ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی تاکید کردند.

آنها همچنین خواستار جرم‌انگاری ازدواج‌های ثبت نشده کودکان شدند و بر لزوم اقدامات پیشگیرانه همچون آموزش و ارتقاء سطح آگاهی جامعه در خصوص آسیب‌های ازدواج در کودکی تاکید کردند و بار دیگر وظایف و تکالیف قانون‌گذاران و نمایندگان مجلس در این ارتباط را به آن‌ها یادآور شدند.