Home / حقوق بشر / عالیه مطلب‌زاده به سه سال حبس محکوم شد

عالیه مطلب‌زاده به سه سال حبس محکوم شد

یک منبع آگاه به پرونده عالیه مطلب‌زاده، فعال حقوق زنان به کمپین حقوق بشر در ایران  اطلاع داده است که او از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به سه سال حبس محکوم شده است. به گفته این منبع، حکم چند روز پیش به وکیل خانم مطلب‌زاده ابلاغ شده است و وکیل او ظرف مدت تعیین شده به این حکم اعتراض خواهد کرد.

صدرا عبداللهی، همسر عالیه مطلب زاده، با اظهار اینکه به همسرش اتهامات متعدد امنیتی وارد شده است به کمپین گفت آن‌ها امیدوارند عالیه مطلب زاده در دادگاه از اتهامات تبرئه و به‌طور قطعی آزاد شود.

عالیه مطلب زاده عکاس و فعال حقوق زنان در روز ششم آذرماه توسط مأموران وزارت اطلاعات یک روز پس از بازگشتاش از ورک شاپی با موضوع توانمندسازی زنان در گرجستان دستگیر و به گفته صدرا عبداللهی همسر عالیه مطلب زاده در جریان احضار به وزارت اطلاعات او درباره سفرش به گرجستان پرسیده شده و تا زمان آزادی دربند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی بود.

مطلب زاده، عکاس و فعال حقوق زنان، عضو کمپین یک‌میلیون امضاء و کمپین حمایت از قربانیان اسیدپاشی ۲۵ روز پس از دستگیری در سلول انفرادی ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی بود و پس‌ازآن با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت آزادشده بود.

اما چندی بعد مأموران وزارت اطلاعات ابتدا روز ۲۷ مهرماه ۱۳۹۵ یعنی ۴۱روز پیش از روز بازداشت و پس از بازگشت او از ورک شاپی در گرجستان با حکمی که محتوای آن «تعقیب ضد انقلاب و داعش» بود در ساعت ۱۰ شب به منزل او رفته و بدون حکم تفتیش خانه پس از تفتیش 4 ساعته خانه، بسیاری از وسایل شخصی خانم مطلب‎زاده، همسر و دخترش را ضبط کردند و پس از آن در تاریخ ۶ آذر ماه نزدیک به ده روز بعد از این سفر عاله مطلب‎زاده طی تماس تلفنی از او خواستند برای پس گرفتن وسایل توقیف شده به به بخش مراجعات مردمی وزارت اطلاعات در خیابان ابوذر غفاری مراجعه کند اما او پس از مراجعه توسط ماموران دستگیر و روانه زندان اوین شد.

 

 

آیا شرکت در ورک شاپ جرم است؟

در آن زمان علاوه بر بازداشت عالیه مطلب زاده،۲۰ نفر از زنان فعال در حوزه حقوق زنان نیز در روزهای اخیر به وزارت اطلاعات احضار و بازجویی شدند. رضا خندان، همسر نسرین ستوده نیز روز شنبه ششم آذر ماه در صفحه فیسبوک خود ضمن اطلاع رسانی از احضار ۲۰ نفر از زنان، نوشت که «این احضارها همچنان ادامه دارد». طبق اطلاعاتی بدست آمده از یک منبع آگاه تمامی این فعالان زن پس از بازگشت از سفرشان به گرجستان در اواخر مهرماه امسال مورد بازجویی قرار گرفته اند. آنها برای شرکت در ورک شاپی در حوزه روزنامه نگاری و توانمند سازی زنان به گرجستان سفر کرده بودند.

او همچنین فیلمی با عنوان «زنان قربانی خشونت در جامعه را فراموش نکنیم» را در مورد اسیدپاشی بر روی زنان ساخته است.

برخی از عکس‎های او از درگیری‎های کوی دانشگاه تهران (۱۳۷۸) و همچنین عکسی که نسرین ستوده را در دوره بازداشت در حالیکه دستبند به دست داشت مقابل ساختمان کانون وکلا به همراه همسرش نشان می داد، بسیار مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

صدرا عبداللهی، تهیه کننده سینما و همسر عالیه مطلب زاده، با اظهار اینکه اولین بار ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۵، یک روز پس از بازگشت همسرش از ورک شاپی در گرجستان، ماموران وزرات اطلاعات به خانه آنها آمده اند، گفت: «روز ۲۷ مهرماه، یک روز پس از بازگشت عالیه از سفر آقایانی از وزارت اطلاعات در ساعت ۱۰ شب به منزل ما به زور وارد شدند و با نشان دادن حکمی که محتوای آن تعقیب ضد انقلاب و داعش بود و بدون حکم تفتیش خانه، تا ساعت دو صبح خانه مان را تفتیش و هر چه وسایل شخصی، کاری و اوراق مهم هویتی من و عالیه بود را ضبط کردند. چند روز پس از این اتفاق، طی تماس تلفنی عالیه در روز اول آبان ماه به وزارت اطلاعات احضار شد. او آن روز هفت ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.» و افزود مگر شرکت در ورک شاپ جرم است؟ او جرمی مرتکب نشده است.»