Home / سرخط خبرها / دبیرکل نهضت‌آزادی ایران درگذشت؛ «ابراهیم یزدی» به‌گواه تاریخ سیاسی ایران

دبیرکل نهضت‌آزادی ایران درگذشت؛ «ابراهیم یزدی» به‌گواه تاریخ سیاسی ایران

آمدنیوز: ابراهیم یزدی از فعالان سیاسی باسابقه ایران که به دلیل سرطان، قصد سفر درمانی به ایالات متحده را داشت به‌خاطر حکم ممنوع‌الخروجی و مخالفت دادستانی تهران و صادر نشدن روادید آمریکا، شامگاه دوشنبه ششم شهریورماه ۱۳۹۶ در سن۸۶سالگی در شهر ازمیر ترکیه درگذشت.

ابراهیم یزدی متولد ۱۳۱۰، فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۲۶ با عضویت در نهضت خداپرستان سوسیالیست و سپس در انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران آغاز کرد. او در زمان اقامتش در آمریکا، مدتی محقق علمی دانشکده پزشکی بیلور در تگزاس بود.

یزدی عضو هسته مرکزی بسیاری از تشکلهای دانشجویی مسلمان در آمریکا بود که تعدادی از آنان حال جزء رهبران و دولتمردان برجسته کشورهای مسلمان دنیا به شمار می‌روند. افرادی چون: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالزی، انور ابراهیم معاون وی، حسن الترابی از دولتمردان سودان و عزالدین عراقی از فعالان دموکرات در عراق از جمله چهره‌هایی هستند که ابراهیم یزدی در آنها تاثیر داشت.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-08-28 14:48:10Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

یزدی زمان حضورش در امریکا، علاوه بر تحصیل در دانشگاه «بیلور» به تأسیس انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا و همچنین انجمن اسلامی پزشکان آمریکا و کانادا پرداخت. او مؤسس اولین مسجد شهر هوستون بود و علاوه بر آن از مؤسسان «جامعه مسلمانان هوستون» و نخستین رئیس آن بود که بزرگترین سازمان اسلامی در آمریکا به شمار می‌آمد.

با شروع نخست‌وزیری دکتر محمد مصدق او به سلک طرفداران نهضت ملی شدن صنعت نفت درآمد و با وقوع کودتای ۲۸ مرداد و شروع به کار نهضت مقاومت ملی به رهبری سید رضا زنجانی، عضو این نهضت شد. یزدی در کمیته‌های دانشگاه، شهرستانها، انتشارات، سیاسی و اجرایی فعال و همچنین عضو هیئت تحریریه و ناشر روزنامهٔ «راه مصدق» بود.

با تأسیس نهضت آزادی ایران در سال ۱۳۴۰ او به همراه مصطفی چمران، علی شریعتی و صادق قطب‌زاده به تأسیس شاخه‌های اروپا و آمریکای این نهضت دست می‌زند و به عنوان رئیس شورای مرکزی نهضت آزادی ایران در خارج از کشور انتخاب می‌شود. او همچنین مسئولیت انتشار ماهنامه پیام مجاهد ارگان نهضت آزادی ایران خارج از کشور را هم بر عهده داشت.

یزدی سال ۱۳۴۴ رهبری سازمان مخصوص اتحاد و عمل (سماع) را بر عهده داشت. او در این مرحله با همکاری مصطفی چمران و محمدتوسلی اولین پایگاه آموزش جنگ‌های مسلحانه را در مصر و سپس در جنوب لبنان تاسیس می‌کند.

پس از تبعید آیت‌الله خمینی با همکاری صادق قطب‌زاده خانه‌ای در نوفل لوشاتو به منظور خروج آیت‌الله خمینی از عراق تهیه می‌کنند.

 

ابراهیم یزدی به‌عنوان یکی از مشاورین ارشد آیت‌الله خمینی به همراه او از فرانسه به ایران می‌آید‌.

با تشکیل شورای انقلاب، او به عضویت این شورا برگزیده می‌شود و با شروع دولت موقت مهندس بازرگان، او نخست به عنوان معاون نخست وزیر در امور انقلاب و پس از استعفای کریم سنجابی از پست وزارت امور خارجه به عنوان وزیر خارجه دولت انتخاب می‌شود.

یزدی در سالهای ۵۸ و ۵۹ سرپرستی مؤسسه کیهان را بر عهده داشت.

ابراهیم یزدی، پس از درگذشت مهدی بازرگان، دبیر کل نهضت آزادی ایران شد. او پس از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، چند بار بازداشت و در اسفندماه ۱۳۸۹، به خاطر شرایط جسمی‌اش به قید وثیقه آزاد شد.

یزدی در دادگاه انقلاب در سال ۱۳۹۱، با اتهام‌هایی مانند «اقدام علیه امنیت کشور»، «نشر اکاذیب» و همکاری با نهضت‌آزادی ایران، به هشت سال زندان وپنج‌ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد. او در واکنش به این حکم گفته بود دادگاه انقلاب صلاحیت بررسی به اتهام‌های واردشده را ندارد.