Home / حقوق بشر / آخرین وضعیت زندانیان در اعتصاب غذا/ نگرانی گزارشگر ویژه سازمان ملل

آخرین وضعیت زندانیان در اعتصاب غذا/ نگرانی گزارشگر ویژه سازمان ملل

آمدنیوز- گروه حقوق‌بشر: طبق گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، ایران همواره یکی از بزرگترین زندان‌های جهان برای فعالان سیاسی، مدنی و روزنامه‌نگاران در جهان به شمار می‌رود.

به گزارش آمدنیوز، برای این پرسش که چه تعداد زندانی سیاسی در زندان‌های ایران به سر می‌برند، به دلیل عدم اطلاع رسانی شفاف از سوی دستگاه‌های قضایی و امنیتی جمهوری‌اسلامی هنوز نمی‌توان پاسخ دقیقی یافت.

اما انتشار همین آمارهای غیر رسمی از شخصیت‌های شناخته شده‌ای که در زندان‌های ایران هستند، باعث شده تا این کشور در ردیف بزرگترین زندان‌های جهان برای فعالین سیاسی، مدنی، کارگری و روزنامه‌نگاران در جهان قرار بگیرد. یکی از مسائلی که حکومت ایران در زندان‌های خود به آن توجه نمی کند، رعایت قوانین و حق وحقوق اولیه یک زندانی است.

بی‌توجهی به حقوق و خواسته‌های قانونی زندانیان، رفتارهای سلبی و قهرآمیز، بازداشت‌های خودسرانه و غیرقانونی نهادهای امنیتی موازی و ماه‌ها زندانی شدن بدون صدور حتی یک برگ کیفرخواست و اقداماتی از این قبیل همواره باعث اعتراض زندانیان ایرانی شده است.

از این حیث «آمدنیوز» با بررسی پرونده‌ی برخی فعالان سیاسیِ زندانی در حکومت جمهوری اسلامی ایران، به تحقیق در خصوص آخرین وضعیت آنها پرداخته که قطعاً به دلیل لایه‌های امنیتی و اطلاعات حفاظت شده در زندان‌ها، دسترسی به اوضاع و احوال تمامی زندانیان سیاسی مقدور نیست.

با این همه، گزارش این رسانه از زندانیان سیاسی ایران را بخوانید:

 

 

 

ابوالقاسم (جواد) فولادوند

فعال سیاسی ۵۱ ساله به اتهام «بغی از طریق عضویت در سازمان مجاهدین خلق» به ۱۵ سال حبس تعزیری و به اتهام «توهین به رهبری» به ۲ سال حبس تعزیری و به دلیل شرکت در اعتراضات سال ۱۳۸۸ و اتهام «اخلال در نظم عمومی» به یکسال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

وی هم اکنون در اعتصاب غذا  به سر می برد و از ٢ماه پیش ممنوع الملاقات است. همسر اين زندانى امروز تا پايان وقت ملاقات منتظر ملاقات بود اما با مخالفت مسئولان زندان مواجه شد. وضعیت این زندانی سیاسی سالخورده به دلیل اعتصاب غذا بسیار وخیم اعلام شده است.

 

 

 

محمد نظرى

«محمد نظری» زندانی سیاسی کُرد که به اتهام ارتباط با حزب دموکرات کردستان درسال ۱۳۷۲ بازداشت و پس از اخذ اعترافات ساختگی و از پیش تعین شده به اعدام محکوم شد .

مجازات اعدام او درسال ۸۶ به حبس ابد کاهش یافت و از زندان ارومیه به زندان رجایی شهر منتقل و تا امروز در سالن۱۲ بند ۴ زندان رجایی شهر در حال گذران حکم است.

یک منبع نزدیک به «محمدنظری» به خبرنگار آمدنیوز گفت: این زندانى در اعتصاب غذا به سر می برد و وضعيت جسمى‌اش نامناسب است. او همچنين به مشكلات قلبى نيز دچار است و به مسئولان زندان درخواست اعاده‌ى دادرسى داده که هیچ ترتیب اثری داده نمی شود.

 

محمد اميرخيزى و سعيد شيرزاد

بررسی‌های آمد نیوز همچنین حکایت از آن دارد که شاهين ذوقى‌تبار (فعال سیاسی که به اتهام هواداری از مجاهدین در زندان است)، محمد اميرخيزى (زندانی سیاسی سالخورده)  و سعيد شيرزاد (فعال سیاسی و عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان) در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند و طى هفته‌ى گذشته چندين بار نامه‌ى اعتصاب خود را به بهدارى فرستادند اما بهدارى با توجه به دستورى كه از رييس زندان گرفته، هيچ كدام از نامه‌ها را قبول نكره و همچنين پزشك‌هاى زندان به دستور رييس زندان تمامی نامه‌هاى زندانيانِ در اعتصاب غذا را پاره می‌كنند و از رسيدگى‌هاى پزشكى و حتی تزريق سرم به دستور رييس زندان خوددارى می‌کنند.

همچنین زندانيانی که دست به اعتصاب غذا می‌زنند، از سوی ماموران زندان تهديد به انتقال به سلول انفرادی می‌شوند.

 

 

شاهين ذوقى‌تبار

یک منبع آگاه به خبرنگار آمدنیوز گفت: «روز شنبه ۹۶/۶/۴ شاهین ذوقی‌تبار به زندان اوین بند ۲ الف که متعلق به اطلاعات سپاه پاسداران است منتقل شد و تا روز سه شنبه ۹۶/۶/۷ به خاطر اعتصاب غذای خود در زندان گوهردشت مورد بازجویی قرار و توسط بازجویان سپاه تهدید به پرونده سازی مجدد شد.»

گفته می‌شود که وی همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد حال جسمانی‌اش وخیم گزارش شده، به طوری که طبق گفته «نظری» یکی از پزشکان زندان گوهردشت، علایم بیماری «ذوقی تبار» مشکوک به خونریزی معده است. فشار خون این زندانی سیاسی نیز به ۸ روی ۶ رسیده و بر اثر اعتصاب غذا ۱۲کیلوگرم کاهش وزن پیدا کرده است. «شاهین ذوقی تبار» روز سه شنبه ۹۶/۶/۷ هنگامی که از ۲ الف به زندان گوهردشت باز گشت به دستور «مهدی‌فر» رییس قرنطینه زندان گوهردشت به سلول انفرادی قرنطینه منتقل شد.

گزارش‌های آمدنیوز حاکی است از وقتی که «مهدی‌فر» به عنوان رییس قرنطینه زندان گوهردشت منصوب شد، زندانیانی که به هر دلیل چه از دادگاه یا بیمارستان از اعزام باز می‌گردند توسط «مهدی فر» و پاسدار بندان مورد توهین وبازرسی شدید قرار می گیرند.

 

 

 

شهرام پورمنصوری

متهم پرونده‌ی هواپیماربایی که بیش از ۱۷ سال است در زندان به سر می‌برد.

او به خاطر اعتراض به دوربین جاگذاری شده در سالن ۱۰، توسط مسئولین به انفرادی منتقل شده است.

از سرنوشت نامبرده تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی  در دست نیست.

 

 

 

باتیر شاه محمداف

تبعه ترکمنستان و نماینده یک شرکت روسی که  قصد تاسیس نمایندگی شرکت‌اش را در ایران داشت تا در چهارچوب قوانین ایران بتواند فلزات مورد احتیاج دولت این کشور را تهیه و به ایران صادر کند، اما به اتهام جاسوسی توسط اطلاعات دستگیر  و زندانی می‌شود.

اونیز اعلام اعتصاب غذا کرده است. این زندانی ۳ ماه است که از تماس با خانواده‌ و ارتباط با سفارت کشور خود محروم است. خواسته «باتیر شاه محمد اف» مانند دیگر زندانیان در اعتصاب این است که با وی مانند برده برخورد نشود و بتواند به حقوق اولیه و انسانی خود دست پیدا کند.

 

حمید وحامد حیدریان

از زندانیان عادی که در قرنطینه زیر نظر «مهدی‌فر» مورد آزار واذیت زندانیان قرار گرفتند نیز اعتصاب غذا کرده کرده اند.

گفتنی است، مسئولان زندان در حال ساخت یک فرعی بسیار کوچک (بدون حمام و سرویس بهداشتی) در اندرزگاه ۴ هستند که  شنیده می‌شود قرار است عده‌ای از زندانیان سیاسی را به آنجا منتقل کنند.

امیر قاضیانی

زندانی سیاسی محبوس در بند۳۵۰ اوین که به دلیل اعتصاب غذا در وضعیت وخیم جسمانی بسر می‌برد و از سوی مسئولان زندان ممنوع ملاقات شده است.

 

 

سعید ماسوری

دکتر سعید ماسوری، متولد ۱۳۴۴ است. وی به منظور ادامه تحصیل در کشور نروژ به سر می برد تا اینکه در اردیبهشت ماه سال ۷۹ به ایران بازگشت و از همان سال به اتهام «ارتباط با مجاهدین خلق» در زندان به سر می‌برد.

او ۱۷ سال است که به مرخصی نرفته، به دلیل اعتصاب غذا، دچار خونریزی معده شده و منابع خبری حال این زندانی سیاسی را وخیم گزارش کرده‌اند.

 

 

 

 

جعفر (شاهین) اقدامی

از زندانیان سیاسی که پیش از این نیز سابقه چند مرحله محکومیت زندان داشت نیز به دلیل اعتصاب غذا در وضعیت بدی بسر می‌برد و روز گذشته به دلیل افت فشار به بهداری منتقل شد.

لازم به ذکر است، مسئولان زندان از اعزام وی به بیمارستان ممانعت به عمل آوردند. خبرها حاکی است که پزشکان هیچ گونه رسیدگی به زندانیان در اعتصاب ارائه نمی‌دهند و هر اقدامی باید با اجازه «مردانی» رییس زندان رجایی شهر انجام بگیرد.

 

 

 

سعید پورحیدر

«سعید پورحیدر»، روزنامه‌نگار ایرانی‌ست که مدتی پیش از آمریکا به ایران بازگشت. او پس از بازگشت بلافاصله بازداشت و پس از شش‌ماه بلاتکلیفی به پنج سال زندان محکوم شد.

گزارش‌ها حکایت از اعتصاب غذای این روزنامه‌نگار زندانی دارد.

او که روز گذشته به دلیل ضعف جسمانی از هوش رفت و چشم‌اش در اثر برخورد با لبه تخت آسیب دید و دچار خونریزی شد به بیمارستان منتقل و امروز به زندان باز گردانده شد.

«پورحیدر» از روز چهارشنبه اعلام اعتصاب خشک کرده است.

به گزارش آمدنیوز، حال تمامی زندانیانی که اعتصاب غذا کرده اند در روز سی وچهارم وخیم اعلام شده و سعید رضایی، محمد بنازاده امیرخیزی، عمر فقیه‌پور، بهروزتوکلی، فرهاد فهندژ، محمد نظری از جمله زندانیانی هستند که به دلیل بیماری‌های خاص و اعتصاب غذا به شدت تحت فشارند.

همچنین طبق گزارش‌های رسیده، مسئولین زندان رجایی شهر برای تخریب روحیه زندانیان تمام کتاب‌ها و دستنوشته‌های آنان را از بین بردند.

بیانیه گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران

گفتنی‌ست با شدت گرفت اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایران، عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران روز ۳۱ آگوست (نهم شهریور ۱۳۹۶) با انتشار بیانیه‌ای نگرانی خود را از وضعیت شمار زیادی از زندانیان زندان رجایی شهر که در اعتصاب غذا در اعتراض به وضعیت نگهداری‌شان و انتقال غیرقابل توجیه آن‌ها به بند امنیتی دیگر این زندان ابراز کرده است.

گزارشگر حقوق بشر همچنین گفت: «از دولت ایران مصرا می خواهم که با مذاکره و حسن نیت برای وضعیت اضطراری ناشی از اعتصاب غذا چاره ای عاجل بیابد و به اعتراضات و موارد نقض حقوق بشر رسیدگی نماید و احترام کامل و جایگاه و استقلال شان تضمین شود.»