Home / اقتصادی / تخلفات «بانک آینده»؛ فشار بر حسابرس قانونی برای تایید صورتهای مالی/ پاسخی بر یک جوابیه!

تخلفات «بانک آینده»؛ فشار بر حسابرس قانونی برای تایید صورتهای مالی/ پاسخی بر یک جوابیه!

یوکابد آذرداد- گروه اقتصادی: پس از انتشار «گزارش اختصاصی آمدنیوز» در خصوص وضعیت نامناسب بانک آینده، جوابیه‌ایدر سایت بانک مردم منتشر شد.

اگر چه مشخص نیست این جوابیه از سوی این بانک تهیه شده است یا خیر اما در جوابیه مذکور به موارد نادرستی اشاره شده است که لازم دیدیم با توجه به مسوولیت خود در آگاهی‌بخشی و در جهت تنویر افکار عمومی به موارد مطروحه پاسخهای قاطع و مستدلی دهیم.

۱- در بخشی از این جوابیه آمده است: «در گزارشی که علیه بانک آینده منتشر شده، آمده که بدهی بانک آینده به بانک مرکزی در سال ۱۳۹۵ رشد بسیاری داشته و به ۵ هزار ۲۷۳ میلیارد تومان رسیده است؛ در حالی که صورت‌های مالی بانک آینده نشان می‌دهد مطالبات آینده از بانک مرکزی با رشد ۴۷ درصدی به بیش از ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. به عبارت بهتر اگر تراز بدهی و مطالبات از بانک مرکزی را مورد توجه قرار دهیم بانک آینده حدود ۳ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی و به طور کلی دولت مطالبه دارد.»

در پاسخ به این جواب باید پرسید چرا رقم رشد بدهی این بانک به بانک مرکزی در جوابیه ذکر نشده و تنها به رشد ۴۷ درصدی مطالبات اشاره میشود؟ آیا رشد ۶۳۷ درصدی بدهی این بانک در قبال رشد ۴۷ درصدی مطالبات خود بیانگر وضعیت نامناسب این بانک نیست؟

۲- علاوه بر این، با فرض صحت رقم مطالبات این بانک از بانک مرکزی، هر کارشناس ساده بانکی می‌داند که این قلم (مطالبات) بیانگر سپرده قانونی پرداخت شده به بانک مرکزی است و به هیچ وجه قابلیت برداشت ندارد و تنها در صورت ورشکستگی بانک، جهت پرداخت بدهی‌های بانک آزاد خواهد شد. بنابراین نشانگر سود حاصل از عملیات بانکداری نیست و تنها ۱۳ درصد از سپرده‌های جذب شده است که نزد بانک مرکزی جهت سیاستگذاری پولی محفوظ میماند.

نکته قابل توجه این است که در حال حاضر بانک آینده بر اساس صورتهای مالی منتشر شده خود در پایان سال ۱۳۹۵، حدود ۷۰۰ هزار میلیارد ریال (معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان) سپرده دارد که با رقم دارایی‌های قابل وصول این بانک تفاوت فاحشی دارد.

۳- نکته‌ای که با دقت بیشتر در صورت‌های مالی حسابرسی‌ شده این بانک به دست آمد این بود که حسابرس قانونی بر حسب وظیفه حرف‌های خود در بند ۱۰ یادداشت‌های توضیحی صورت‌های مالی اشاره می‌کند که با توجه به صورت سود و زیان بانک، سود خالص بانک حاصل از فروش سرمایه‌گذاری‌ها و املاک است که باید در زمان تقسیم سود این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

این یک جمله به تنهایی گویای زیان‌ده بودن این بانک است که بر اساس عملیات بانکداری، این بانک زیان شناسایی کرده است اما با فروش املاک به شرکت‌های زیر مجموعه و رشد ۲۲۷۵ درصدی سایر دارایی‌ها این زیان را پوشش داده است. در واقع بانک آینده (و بانک‌های دیگری که نرخ‌های بالاتر از سود متعارف پیشنهاد می‌دهند)، سپرده‌های جدید را با نرخ‌های اغواگرانه جذب کرده و به عنوان سود به سپرده‌گذاران قبلی پرداخت می‌کنند که این موضوع در ادبیات اقتصادی به «بازی پانزی» (Ponzi Scheme) معروف است و پرداخت این ارقام برای بلندمدت امکان‌پذیر نیست.

۴- در بخش دیگری از جوابیه مذکور آمده است که این بانک عضو صندوق ضمانت سپرده‌هاست و حق عضویت سالانه در صندوق را پرداخت کرده است؛ در حالی که به زمان و میزان آن اشاره‌ای نمی‌کند. اگر به یادداشت‌های صورت‌های مالی رجوع شود، بند ۱۳ صراحتا اشاره دارد که حق عضویت سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ پرداخت شده اما حق عضویت سال ۱۳۹۵ پرداخت نشده است. ضمنا این صندوق بر اساس ضوابط قانونی، تنها سپرده‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان را در صورت پرداخت حق عضویت ضمانت می‌کند و درباره سپرده‌های با مبالغ بالاتر هیچ مسئولیتی نمی‌پذیرد.

۵- در بخش دیگری از جوابیه مذکور آمده است که این بانک از سهامداران بخش خصوصی تشکیل شده است و هیچ صبغه سیاسی ندارد. بر اساس آخرین گزارش صورت‌های مالی این بانک، سهامداران کلان این بانک به شرح جدول زیر می‌باشند که تعدادی شرکت بینام و نشان و بدون گواهی ثبتی هستند و معلوم نیست آیا بخش خصوصی واقعی آنها را اداره می‌کند. یا خیر؟

اسامی سهامداران سوابق تعداد سهام درصد مالکیت

اسامی سهامداران

سوابق تعداد سهام درصد مالکیت

شرکت توسعه ساختمانی زاگرس سازه کيهان (سهامی خاص)

؟ ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ۰.۶۳ %
شرکت بازرگاني و صنعتی هرمز سازه فجر (سهامی خاص) ؟ ۱۱۷۸۴۸۹۰۰

۰.۷۴ %

علی رضا کورش فر

؟

۲۰۰۰۰۰۰۰۰

۱.۲۵ %

مهران صمصامي

عضو هیات مدیره تجارت دنا کالای کیش (سهامی خاص)

معاونت و قائم مقام شرکت فولاد تیام

مدیر عامل لیزینگ بانک دی (در حال تاسیس)

مدیر عامل و عضو هئیت مدیره شرکت تامین و توسعه آتیه کارکنان بانک تات

نایب رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت توسعه خدمات و پشتیبانی ایرانیان بانک دی

مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت خدمات و پشتیبانی بانک اقتصاد نوین

مدیر عامل و عضو هئیت مدیره سازمان عمران و بهسازی مسکن و شهرسازی استان هرمزگان

۲۱۹۳۸۶۱۴۶

۱.۳۷ %

اکبر بدخش

۳۱۸۲۶۲۵۱۲

۱.۹۹ %

کيوان رادور زنگنه

عضو سازمان نظام صنفی رایانه­ای کشور

۳۳۳۰۰۰۰۰۰

۲.۰۸ %

جعفر کريمي جرنياني

عضو هیات مدیره شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد (سهامی عام)

۳۹۵۰۰۰۰۰۰

۲.۴۷ %

حسين کريمي جريناني

؟

۳۹۵۰۰۰۰۰۰

۲.۴۷ %

شرکت زينت تجارت آريا (سهامي خاص) ؟ ۴۰۰۰۰۰۰۰۰

۲.۵ %

حسن عدل خواه

عضو هیات مدیره و نایب رییس هیات مدیره بیمه رازی

رییس هیات مدیره الکترونیک کارت دماوند

۴۰۰۰۰۰۰۰۰

۲.۵ %

محسن غرات

؟

۴۰۰۰۰۰۰۰۰

۲.۵ %

شرکت راه سازان تلاش معدن (با مسئوليت محدود)

؟

۴۹۹۵۰۱۰۰۰

۳.۱۲ %

اسماعيل مداحي

– مسئول گروه بازرسی غرب کشور دفتر تحقیق و بازرسی فرماندهی کل سپاه و نیروی زمینی سپاه

– جانشین معاونت بازرسی وزارت دفاع

– معاون بازرسی (سازمان بازرسی) وزارت دفاع

– رئیس ستاد هیئت عالی نظارت وزارت دفاع

– مدیر بهره وری روش ها و سیستم های وزارت دفاع

– مدیر کل بازرسی وزارت دفاع

– معاون بازرسی سازمان صنایع دفاع

– عضو هیئت اجرائی و کمیته راهبری تحول ساصد

– مشاور مدیر عامل سازمان صنایع دفاع

– قائم مقام و عضو هیات مدیره اتاق صنایع و کشاورزی ایران

– مشاور مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح

– جانشین رئیس کمیسیون موارد خاص دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام

– عضو هیاتi مدیره و مدیرعامل مجمع عالی نخبگان ایران

– رئیس کمیته امور مناطق و استانهای دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام

– عضو شورای مرکزی جبهه ایستادگی ایران اسلامی

۸۰۰۰۰۰۰۰۰

۵ %

شرکت توسعه سرمايه پارميس (با مسئوليت محدود)

؟

۸۰۰۰۰۰۰۰۰

۵ %
شرکت مديريت سرمايه آساي دانا (سهامي خاص)

؟

۸۰۰۰۰۱۰۰۰ ۵ %
شرکت مديريت سرمايه ارزش آفرين دانا (سهامي خاص) ؟ ۸۰۰۰۰۱۰۰۰ ۵ %
شرکت پروژه‌هاي صنعتي ايران (سهامي عام) ایدرو ۱۲۶۴۳۱۷۰۰۰ ۷.۹ %
ساير ؟ ۷۷۵۷۶۸۲۴۴۲ ۴۸.۴۹ %
جمع   ۱۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ۱۰۰ %

 

لازم به ذکر است که از شرکتهایی نظیر «توسعه ساختماني زاگرس سازه کيهان»، «بازرگاني و صنعتي هرمز سازه فجر»، «زينت تجارت آريا»، «راهسازان تلاش معدن»، «توسعه سرمايه پارميس، «مديريت سرمايه آساي دانا» و «مديريت سرمايه ارزش آفرين دانا» – که بیش از ۲۲ درصد سهام این بانک را در اختیار دارند- هیچ اطلاعی وجود ندارد. حتی شماره ثبت و نشانی آنها در مراجع رسمی ثبت نشده است. ضمن این که ۴۸ درصد سهام این بانک در بخش «سایر» آمده است و سهامدار اصلی آن مشخص نیست.

با توجه به این که «اداره ثبت شرکتها» و «روزنامه رسمی» هر دو زیر نظر مستقیم قوه قضاییه اداره می‌شوند می‌توان حدس زد که این شرکتها با اطلاع این نهاد به فعالیت می‌پردازند و به این نهاد منفعت مالی می‌رسانند.

گزارش حسابرس قانونی در بند ۱۵ نیز به این موضوع اشاره میکند که اطلاعات شرکتهای ثبت شده و معاملات با اشخاص وابسته (که از ضوابط و مفاد مقررات سازمان بورس میباشد) افشا نشده است. از این رو به نظر می‌رسد حسابرس قانونی نیز از سوی مراجع قدرتمند برای تایید صورت‌های مالی تحت فشار شدیدی بوده است و درنهایت تصمیم گرفته تا با ذکر موارد تخلف این بانک، صورت‌های مالی آن را تایید کند؛ چرا که بسیاری از بانکهای با نسبتهای مالی بهتر و سودده نتوانسته‌اند هنوز مجوز برگزاری مجمع را از بانک مرکزی دریافت کنند اما بانک آینده علیرغم وضعیت بسیار نامناسب خود در مرداد ماه مجمع خود را برگزار کرد. مسوولین بانک مرکزی باید پاسخگوی زدوبندهای احتمالی با نهادهای پشت پرده قدرتمند در این بانک باشند. در آینده ابعاد دیگری از مافیای موجود در این بانک و سایر بانکها و نهادهای مالی کشور منتشر خواهد شد.