Home / اجتماعی / فاطمه جدلی؛ همسر هژبر یزدانی درگذشت

فاطمه جدلی؛ همسر هژبر یزدانی درگذشت

فاطمه (شكوه اعظم) جدلى عراقى همسر هژبر یزدانی ديده از جهان فرو بست.

به گزارش «آمدنیوز»، «فاطمه (اعظم) جدلى عراقى»، همسر «هژبر یزدانی» بنيان‌گذار اقتصاد نوين ايران بود كه در اواخر دهه سى شمسى زندگى زناشويى خود را با وی بنا نهاد.

ازدواج «فاطمه (اعظم) جدلى عراقى» با «هژبر يزدانى» نيز به دليل تفاوت خانواده‌ها، با حاشیه‌ها و مخالفت‌هاى بسيارى همراه بود. «فاطمه جدلى عراقى» از خانواده‌اى سرشناس و متمول بود. پدر وى «احمد جدلى عراقى» و مادرش «احترام جدلى» از افراد تاثيرگذار در قوه عدليه زمان پهلوی بودند كه پرونده مشهور «اصغر قاتل» توسط «احمد جدلی عراقی» براى دادرسى نهایی شده بود. «آشيخ محمدرضا قمى» پدر بزرگ «فاطمه جدلى عراقى» نیز یک قرن پیش، قانون مشروطه سلطنتى را به رشته تحرير در آورد. هم‌چنین «فاطمه (اعظم) جدلى عراقى» يكى از وكلاى به نام و سرشناس دوران پهلوی به شمار مى‌رفت.
«احمد جدلى عراقى» داراى چهار فرزند به نامهاى دكتر حسن، على (رئيس آموزش و پرورش استان‌هاى خراسان، شيراز و اصفهان در دوران پهلوی)، حورى و حجت بود. حاصل ازدواج «فاطمه (اعظم ) جدلى عراقى» با «هژبر يزدانى» نیز چهار فرزند به نام‌هاى كتايون، كاوه، كيانوش و كيان دخت است. پيش از اين ازدواج، «فاطمه جدلى» با تيمسار سرتيپ «پور كارگشا» ازدواج كرده بود و از وى دو فرزند به‌نام‌هاى «كوروش» و «كامبيز» داشت.

با انقلاب سال ۱۳۵۷، «هژبر يزدانى» به زندان افتاد و پس از استقرار جمهوری اسلامى، تمام اموال وى توسط انقلابیون مصادره شد. «يزدانى» يكى از برجسته‌ترين سرمايه‌داران ايرانى بود که مى‌توان وى را «بنيان‌گذار اقتصاد نوين ايران» نام نهاد. ساختمان‌های پلاسكو، بانک صادرات و … از شاخص‌ترين اموال «هژبر يزدانى» به شمار مى‌رفت که پس از انقلاب مصادره شد.

پس از روى كار آمدن انقلابيون، «هژبر يزدانى» مجبور به ترک کشور شد و ابتدا به انگليس و سپس به آمريكا و نهايتا كاستاريكا عزيمت کرد. وی پس از استقرار در كاستاريكا، مجددا با استفاده از تجارب و بنيه اقصادی خود، تجارت قهوه را آغاز كرد و در زمانی كوتاه توانست به يكى از تجار موفق در این عرصه تبديل شود.

نقش «اعظم جدلى عراقى» مشهور به «مهربانو»، در پيشرفت «هژبر يزدانى» چشم‌گیر است و وی در امور خيريه بسیاری نیز پيشگام بوده است.
«اعظم جدلى عراقى» با تمكن مالى و سليقه خود، دست نيازمندان را به‌گرمى مى‌گرفت و پيشگام در امور خير و انسان‌دوستانه بود. در باب خير خواهى او مى‌توان به برگزاری ده‌ها مراسم ازدواج و تأمین جهيزيه نیازمندان، كمك براى خريد مسكن، كمك هزینه درمان بيماران و… اشاره کرد.

«اعظم جدلى عراقى» علی‌رغم شايعات رسانه‌های جمهوری اسلامی، معتقد به دين اسلام و به مناسک مذهبى پايبند بود.
نامبرده در روزهاى آخر زندگی‌اش دچار خون‌ريزى معده شد كه عوارض این بیماری پس از عمل جراحى، مشهود بود.

«اعظم جدلی عراقی» در روز چهارشنبه ساعت ١٣ بعد از ظهر به وقت محلى در شهر ساكرامنتو كاليفرنيا ديده از جهان فرو بست. خانواده يزدانى گفته‌اند مراسم تشييع و خاک‌سپارى او در شهر سان دياگو برگزار و كنار مزار همسرش هژبر يزدانى آرام خواهد گرفت.