Home / خبرهای اختصاصی / گزارش ویژه: پروژه «نفوذ» از کجا آمد؟

گزارش ویژه: پروژه «نفوذ» از کجا آمد؟

پروژه «نفوذ غرب در ایران» در سال ۱۳۹۴ با چراغ سبز آیت‌الله خامنه‌ای و برای گسترش هر چه بیشتر سلطه‌ی سازمان اطلاعات سپاه (ساس) بر سیاست داخلی کشور طراحی شد و تاکنون نیز کم و بیش ادامه دارد. این بازداشت‌ها به یکی از عرصه‌های رویارویی کم‌سابقه میان دولت حسن روحانی و برخی نهادهای تحت امر رهبری بدل شد.

آیت‌الله خامنه‌ای برای نخستین‌بار در ۲۶ مرداد ماه سال ۱۳۹۴، یعنی درست یک‌هفته پس از تأیید برجام در شورای عالی امنیت ملی، گفت: «آمریکایی‌ها می‌خواهند از توافقی که هنوز نه در ایران و نه در آمریکا تکلیفش و رد یا قبول شدنش معلوم نیست، وسیله‌ای برای نفوذ در ایران بسازند اما ما این راه را قاطعانه بسته‌ایم و با همه‌ توان بالای خود، اجازه‌ نفوذ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی یا حضور سیاسی در ایران را به آمریکایی‌ها نمی‌دهیم.»

کلید‌واژه «نفوذ» بهانه‌ای شد تا با تمسک و تکیه بر آن موج جدیدی از سرکوب روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها به راه بیفتد و در این میان برخی عناصر همکار در پروژه‌های سرکوب سازمان اطلاعات سپاه در تکمیل این پازل همکاری کردند.

یکی از این عناصر، «صبا آذرپیک» بود که پیش‌تر با نفوذ به منزل «ستار بهشتی» کارگر وبلاگ‌نویس کشته شده با شکنجه‌ی پلیس فتا به عنوان خبرنگار، مأموریت به انحراف و بن‌بست کشاندن این پرونده را بر عهده گرفته بود. «مسعودی» رئیس مرکز رصد فضای سایبری رسانه‌ها در سازمان اطلاعات سپاه و بازجوی برخی زندانیان سیاسی به عنوان «هادی» و «فؤاد. ص» یکی از عناصر نظامی سپاه فعال در میان روزنامه‌نگاران، با هدایت «شهریاری» بازپرس وقت پرونده و رئیس فعلی دادسرای امور جنایی، هدایت و کنترل این پرونده‌ی حساس را به دست گرفتند تا موج بی‌آبرویی نظام در شکنجه و قتل یک کارگر ساده‌ی وبلاگ‌نویس را کنترل کرده و روند قضایی پرونده را به بن بست بکشانند.

وب‌سایت سحام نیوز با انتشار مطلبی از گوهر عشقی مادر ستار بهشتی در ۲۱ خرداد ۹۳ نوشت: اخیراً مطلع شدم که برخی از سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاع رسانی، مطالب خلاف واقعی را با انتساب به ستار بهشتی – فرزند مرحومم – منتشر کرده‌اند که لازم دیدم برای جلوگیری از فریب اذهان عمومی آن را با مردم عزیزم در میان بگذارم. در این اخبار، یکی از دستگیر شدگان روزهای اخیر [آذرپیک] را «فعال در زمینه اطلاع رسانی و پیگیری پرونده فرزند جان‌ باخته‌ام» معرفی کرده‌اند که نه‌ تنها با واقعیت موجود هیچ تناسبی ندارد، بلکه پس از مراسم چهلم فرزندم، از فرد یاد شده درخواست کردیم برای ما مزاحمت ایجاد نکرده و در آینده نیز در منزل ما تردد نکند. ذکر دلایل این درخواست هم در این نوشته کوتاه نمی‌گنجد و فعلاً هم قصد بازگویی آن مسائل تلخ را ندارم، اما بدانید و آگاه باشید، آنچه که در پشت پرده اتفاق افتاد با آنچه که به آن تظاهر شد، تفاوت‌های آشکاری دارد… از فرزندان عزیزم در رسانه‌های مختلف خاضعانه تقاضا می‌کنم، نسبت به انتشار مطالب منتسب به خانواده ستار بهشتی، دقت بیشتری را داشته باشند تا زمینه سوء استفاده «پایمال کنندگان خون فرزندم» در آینده از بین برود.

در «پروژه نفوذ» تعریف شده توسط رهبری و طائب نیز، «آذرپیک» خدمات شایانی به نظام کرد. او که در صفحه‌ی پر رونق فیس‌بوکی جامعه روزنامه‌نگاران عضو بود، با تهیه اسکرین‌شات‌هایی از مکالمه‌ی روزانه و عادی روزنامه‌نگاران خارجی مانند بهنود و فرشته قاضی، با روزنامه‌نگاران داخلی در موضوعات روزمره، این عکس‌ها را در اختیار سازمان اطلاعات سپاه گذاشت و مقدمه‌ی بازداشت چهار چهره رسانه‌ای (سحرخیز، صفرزایی، چیت‌ساز و مازندرانی) را فراهم کرد.

جالب آن‌که این عنصر همکار سازمان اط. سپاه، مزد خدمات و زحمات خود در همراهی با پروژه‌های حساس را نیز گرفته و با فراهم آمدن مقدمه‌ی ادامه‌ی تحصیلش در دانشگاه، حکم صادر شده برای بازداشت آخر خود را نیز، معلق نگاه داشته است!