Home / سرخط خبرها / در مسئله مهم «رفع حصر» علی لاریجانی با اصلاح‌طلبان همراهی دارد

در مسئله مهم «رفع حصر» علی لاریجانی با اصلاح‌طلبان همراهی دارد

نائب رئیس مجلس ششم، در خصوص تحلیل خود از کابینه پیشنهادی حسن روحانی گفت: طبعاً این کابینه، کابینه ایده‌آلی نیست و شاید حتی با همین وضعیت سیاسی ایران می‌شد کابینه بهتری را تشکیل داد. اما این همه‌ی موضوع نیست، مسئله این است که ما باید به گونه‌ای حرکت کنیم که آرمان‌ها و مطالبات مردم تحقق پیدا کند.

به گزارش «آمدنیوز»، محمدرضا خاتمی با بیان این که ما برای  قضاوت در مورد کابینه آینده باید هنوز منتظر بمانیم، گفت: «این‌که چه کسی وزیر شود یا نه مسئله مهمی است اما مهم‌تر از آن این است که این وزرا چه کار می‌خواهند کنند؟ اگر اصلاح‌طلبان به کابینه یا آقای روحانی انتقادی دارند از این منظر است، نه این که چرا ما وزیر نشدیم و کس دیگری وزیر شده است. نقد اصلاح‌طلبان از این منظر است که احساس می‌کنند ممکن است بعضی از این وزرا نتوانند آن برنامه‌ها و وعده‌های آقای روحانی را تحقق ببخشند، کما این که در دور اول هم نتوانستند.»

به باور خاتمی: «این مشکلی است که در حقیقت باید توسط خود آقای روحانی مدیریت شود. افراد برای ما مهم نیستند بلکه برنامه‌ها مهم است. در این مورد هم باید به کابینه فرصت داد و با آن همدلی و همراهی کرد تا با قوت قلب این وزرا و شخص آقای رئیس‌جمهور برنامه‌های خودشان را پیاده کنند.»

نائب رئیس مجلس ششم شورای اسلامی گفت: «با این فرصتی که داده می‌شود ما باید در چند ماه آینده ارزیابی عملکرد داشته باشیم نه ارزیابی سوابق افراد یا شخصیت خود افراد. امیدوارم در آن ارزیابی دولت آقای روحانی نمره قابل قبولی گیرد.»

محمدرضا خاتمی در این خصوص این شائبه که برخی افراد گفته‌اند هزینه اجتماعی انتخاب آقای روحانی را اصلاح‌طلبان متحمل شدند اما بهره آن را افراد مثل  آقای لاریجانی و همفکرانش بردند اظهار کرد: «فکر نمی‌کنم شخص خاصی بخواهد بهره این موضوع را ببرد. به هر حال سیاست رقابت‌های خاص خودش را دارد. هر کسی هم به میزان توان و نیروی خود بهره می‌برد. بخش قابل توجه از مجلس با آقای لاریجانی است، این را باید در نظر گرفت و دانست که این آرایش سیاسی کشور است.»

به گفته خاتمی: «وقتی علی لاریجانی را با اصول‌گراهای تندروی دیگر مقایسه می‌کنیم احساس می‌کنیم که می‌شود با همدیگر کار کرد چون در حال حاضر مسائلی که در کشور وجود دارد لزوما مسائل جناحی نیست بلکه بیشتر مشکلات ما مشکلات ملی است.»

نائب رئیس مجلس ششم در تکمیل گفته خود مثال زد: «در حال حاضر در مسئله مهمی مانند رفع حصر ما می‌بینیم که آقای لاریجانی با اصلاح‌طلب‌ها همدلی و همراهی دارد. بنابراین، به این جنبه‌ها باید توجه کرد. سیاست هم به معنای واقعی کلمه یعنی بده- بستان، هیچ ایرادی ندارد اگر بخشی از نیروهای سیاسی که با اصلاح‌طلبان همراهی می‌کنند بهره آن را هم ببرند.»

خاتمی در مورد معرفی مجدد رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور به مجلس از طرف رئیس‌جمهور روحانی گفت: «وزارت کشور برای اصلاح‌طلب‌ها بسیار مهم است و شاید انتظار اصلی همه این بود که برای این وزارت‌خانه یک فرد کاملاً اصلاح طلب به مجلس معرفی شود. اما به هر حال عملکرد آقای رحمانی فضلی در این انتخابات و انتخابات‌های قبلی عملکرد قابل قبولی بود و امیدواریم با امکانی که او در زمینه ارتباط‌گیری با جناح اصول‌گرا و بخشی از هسته قدرت دارد، بتواند به نفع برنامه‌های آقای روحانی عمل کند».

نائب رییس مجلس ششم همچنین در ادامه نظر خود را در مورد عملکرد شورای‌عالی سیاست‌گذاری و سازوکار این شورا این‌گونه بیان کرد: «همه اقدامات ما که در این چند سال اخیر در قالب شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان صورت گرفته است در شرایط خاص، ضرب الاجلی و وضعیت جدید بوده است. به نظر من عملکرد شورای‌عالی سیاست‌گذاری قابل تقدیر است اما این به معنای بی‌عیب بودن آن نیست.»

محمدرضا خاتمی در ادامه گفت: «تجربه‌ای که ما در انتخابات اخیر شوراهای اسلامی شهر و روستا و کمتر از آن در انتخابات ۷ اسفند داشتیم، لزوم یک بازنگری در جبهه اصلاحات شورای سیاست‌گذاری را به ما گوشزد می‌کند. آیا این تشکیلات برای انتخابات آینده و ادامه راه اصلاح‌طلبان راه‌گشا خواهد بود؟ اگر مناسب است نقاط ضعف آن را برطرف و نقاط قوت را تقویت کنیم. و اگر هم می‌بینیم که شرایط جدید به ما این را حکم می‌کند که ما باید یک سازماندهی جدید جبهه‌ای داشته باشیم با بهره‌گیری از تجربیات گذشته به آن بپردازیم.»