Home / حقوق بشر / محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان بازداشت شد

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان بازداشت شد

سیدمحمود بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان، روز  سه شنبه ۲۱ شهریور ماه در منزل خود بازداشت شد.

به گزارش «آمدنیوز»، برابر اعلام کانال تلگرامی این فعال صنفی معلمان، ماموران دادستانی صبح روز دوشنبه ششم شهریور ماه در تماس تلفنی به این فعال صنفی معلمان خبر دادند دستور ضبط وثیقه‌اش صادر شده و او پس از ابلاغ کتبی حکم، ۱۰ روز برای مراجعه به دادستانی فرصت دارد و حکم بازگشت دوباره محمود بهشتی لنگرودی به زندان صادر شد.

در پیِ رای دادگاه، بهشتی لنگرودی این حکم را غیرقانونی خواند و گفت در موعد مقرر به دادستانی مراجعه می‌کند اما با پای خود به زندان باز نخواهد گشت و احضار یا ابلاغ تلفنی اقدامی غیرقانونی است.

چندی پیش «آمدنیوز» گزارش داده بود که هفته گذشته وثیقه‌ این فعال صنفی از سوی دادستانی ضبط شده است.

محمود بهشتی لنگرودی سال گذشته و پس از سه بار اعتصاب غذا و وخامت وضعیت جسمانی‌اش، به توصیه پزشکان و با موافقت دادستانی از بیمارستان به خانه رفت و مسئولان قضایی وعده دادند که او به زندان بازنگردد. اما یک ماه پس از آزادی محمود بهشتی لنگرودی، نخستین نامه‌ ضبط وثیقه‌اش به دست وثیقه گذار رسید!

نامه‌های دوم تا پنجم هم هر کدام به فاصله‌ یک‌ماه برای بهشتی ارسال شد و او هر بار خود را به دادستانی معرفی کرد.

به دنبال یکی از مراجعات، مقام مسئولی که «حاجی‌مرادی» معرفی شده و گفته می‌شود معاون دادستان تهران در امور «زندانیان سیاسی» است، به «بهشتی لنگرودی» گفته است این نامه‌ها به صورت معمول و بر اساس سیکل اداری فرستاده می‌شوند و در نهایت دادستانی دستور توقف صدور اخطارهای ضبط وثیقه را صادر می‌کند، اما به فاصله یک هفته پس از ضبط وثیقه‌ی‌ بهشتی، او در خانه خود بازداشت شده است تا به زندان برگردد!

این فعال مدنی پیشتر در نامه‌ای از تشدید روند تهدیدهای دادستانی و تلاش برای بازگردانده شدن‌اش به زندان در پی دستگیری دوباره اسماعیل عبدی، دیگر فعال کانون صنفی معلمان خبر داده بود.

گفتنی است کمپین حقوق بشر ایران نیز از قول بهشتی لنگرودی نوشته است: «در صورت بازگشت به زندان، اعتصاب غذا قطعی است. نه به این دلیل که تحمل زندان برایم سخت است، خیر. اما سکوت در برابر ظلم برایم واقعا سخت است.»