Home / حقوق بشر / محمد جراحی؛ فعال کارگری درگذشت

محمد جراحی؛ فعال کارگری درگذشت

محمد جراحی، فعال کارگری و زندانی سیاسی سابق، پس از سه دهه مبارزه در دفاع از حقوق کارگران، صبح امروز در بیمارستان شهدای تجریش درگذشت.

محمد جراحی از خرداد سال ۱۳۹۰ همراه با شاهرخ زمانی و جمعی از فعالان کارگری بازداشت شد و تا شهریور ۹۱، پنج سال بدون یک روز مرخصی در زندان تبریز گذراند. علیرغم تشخیص قطعی بیماری سرطان بدخیم وی در زندان، به او فرصت بستری و مداوا داده نشد.

پس از آزادی از زندان جراحی مجددا به فعالیت‌های کارگری پرداخت. از اواخر اردیبهشت ۱۳۹۶ متوجه عوارض بیماری در خود شد و در نتیجه آزمایشات مشخص شد به سرطان پیشرفته در مجاری صفراوی و کبد مبتلا شده است. پس از چندین دوره بستری جهت عمل جراحی، نهایتا عصر ۱۲ مهر ماه به بخش آی سی یو منتقل شده، و صبح امروز، سیزدهم مهرماه، درگذشت.

محمد جراحی در زمان حبس طی نامه ای از زندان تبریز، حکم صادره در خصوص پرونده اش را ناعادلانه و خواهان بررسی مجدد اتهامات در دادگاهی عادلانه شده بود و نوشته بود:

” اینجانب در خرداد ماه سال ۹۰ به اتهام فعالیت در دفاع از حقوق کارگران توسط اداره اطلاعات تبریز بازداشت و پس از نزدیک به ۲ ماه بازداشت توأم با شکنجه و آزار و اذیت جسمی و روحی توسط دادگاه انقلاب تبریز طی یک حکم ناعادلانه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌ام و هم اینک بیش از ۲ سال است در زندان مرکزی تبریز مشغول گذراندن محکومیت خود هستم.

در طول این مدت به دلیل شرایط سنی (۵۵ سال) و وضعیت نامناسب زندان تبریز از نظر تغذیه و بهداشت به بیماری‌هایی اعم از سرطان تیروئید، دیابت و چربی خون دچار شده‌ام. ولی متأسفانه تا به حال اقدامات مناسبی از طرف مسئولین زندان در راستای درمان بیماری‌هایم انجام نگرفته است. شایان ذکر است بنده به‌خاطر ابتلاء به بیماری سرطان تیروئید یکبار مورد عمل جراحی قرار گرفته‌ام و طبق نظر پزشکان متخصص مراحل درمانی باید در بیرون از زندان پیگیری شود. از این‌رو اینجانب با تکمیل پرونده پزشکی خود و ارسال آن به پزشکی قانونی جهت صدور نظر کارشناسی مبنی بر عدم تحمل حبس اقدام کرده بودم و اکنون با گذشت ۵ ماه از طرف مسئولین امر پاسخی دریافت نکرده‌ام.

باید عنوان کنم اینجانب در طی ۲ سال گذشته از مرخصی بهره نیرده‌ام و حتی پس از عمل جراحی تیروئید و علیرغم نظر پزشکان مبنی بر استراحت کامل، مسئولین زندان از اعطای مرخصی استعلاجی به بنده خودداری و بلافاصله پس از عمل جراحی به زندان منتقل شده‌ام.”