Home / سرخط خبرها / مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری بازداشت شد

مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری بازداشت شد

مهدی جهانگیری برادر اسحاق جهانگیری رییس گروه مالی گردشگری و نایب رییس اتاق بازرگانی تهران بازداشت شد.

پیش از این نیز جهانگیری در فضای افکار عمومی با اتهاماتی مواجه شده بود که برخی از اتهامات متوجه حضور او در بانک گردشگری بود. هرچند در سال مهرماه ۹۵ از او به عنوان کارآفرین برتر در صنعت گردشگری توسط دولت روحانی تقدیر شد، اما او رابطه ای قدیمی با دولت احمدی نژاد دارد.

پیش‌تر در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران اصولگرایان برادر معاون رئیس‌جمهور را به «لابی‌گری» و «اشرافی‌گری» متهم کرده بودند. اما مهدی جهانگیری آن زمان در اطلاعیه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی خود دفاع کرد و ایرنا، به نقل از مهدی جهانگیری نوشت که این مجموعه اقتصادی، موسسه‌ای «کاملا خصوصی» است و از ابتدای شکل‌گیری «متعلق و وابسته به هیچ نهاد، شخص و مجموعه دولتی و شبه‌دولتی و جریان خاص نبوده» است.

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی روز جمعه ضمن تایید خبر بازداشت برادرش در صفحه اینستاگرام خود نوشت اطلاع دقیقی از دلیل، چگونگی دستگیری، اتهام، ضابط قضایی مجری این بازداشت و شاکی برادرش ندارد. وی همچنین نوشت: امیدوارم دستگیری برادرم، «سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه بافساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجرا شود».

بازداشت برادر معاون اول رئیس جمهوری ایران، کمی بعد از بازداشت برادر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روی داده است. به نظر می رسد برخورد با نزدیکان مقام‌های دولت ربط به فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها دارد.

اسحاق جهانگیری، از نزدیک‌ترین افراد تیم حسن روحانی رئیس جمهوری ایران است. وی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶، برای حمایت از حسن روحانی وارد رقابت‌های انتخاباتی شد و پس از برگزاری مناظره‌های تلویزیونی، اعلان انصراف کرد.

چندی پیش نیز حسین فریدون برادر حسن روحانی به اتهام دخالت در تعیین رئیس بانک رفاه کارگران بازداشت شده بود که با قرار تامین وثیقه از زندان آزاد شد. حال با دستگیری مهدی جهانگیری، نیروهای امنیتی و سپاه می‌توانند اسحاق جهانگیری را نیز مانند رییس جمهور زیر فشار بگذارند واحتمال دارد دلیل این بازداشت ها کنترل ثروت و قدرت به نفع جریان اصولگرا باشد.