Home / حقوق بشر / «محمد مهدوی‌فر» شاعرِ «شعر الفبا» به ۲ سال حبس و ۲سال تبعید محکوم شد!

«محمد مهدوی‌فر» شاعرِ «شعر الفبا» به ۲ سال حبس و ۲سال تبعید محکوم شد!

اختصاصی «آمدنیوز»: «محمد مهدوی‌فر» هنرمند اهل آران و بیدگل و شاعر«شعر الفبا» از سوی دادگاه انقلاب به دوسال حبس و دوسال تبعید محکوم شد.

به گزارش «آمدنیوز»، وکیل آقای « محمد مهدوی‌فر» طی گفتگویی تلفنی به تشریح جزئیات پرونده این زندانی سیاسی در ایران پرداخت.

آقای «غلامیان» در این خصوص گفت: «پرونده آقای محمد مهدوی‌فر در دوقسمت، جزایی و دادگاه انقلاب آران بیدگل درحال رسیدگی بود که دادگاه جزایی تا کنون رای صادر نکرده، اما در دادگاه انقلاب رای خود را صادر و روز گذشته به من ابلاغ کرد.»

وکیل آقای « محمد مهدوی‌فر» افزود: «با توجه به شرایط زمانی و اقتضای شخصیت موکل ام، فکر می کردیم که دادگاه انقلاب رای خفیف تری صادر کنند که متاسفانه این طور نشد!»

آقای «غلامیان» تصریح کرد: «دادگاه برای آقای محمد مهدوی‌فر، دو سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان سرباز در استان سیستان وبلوچستان رای صادر کرده است.»

به گفته این وکیل: «رای بدوی و قابل اعتراض در محاکم تجدیدنظر است.»

وکیل پرونده «محمد مهدوی‌فر» همچنین گفت: «منتظر رای  بدوی دادگاه جزایی هستیم که هنوز صادر نشده است.»

به گفته «غلامیان»: «توهین به ائمه معصومین و ارتباط با دول متخاصم، برخی از اتهامات آقای محمد مهدوی‌فر بود که دادگاه انقلاب او را به دلیل فقدان ادلّه از این اتهامات تبرئه کرد.»

وی با بیان اینکه، آقای «مهدوی‌فر» قاری قرآن، جانباز، خانواده شهید و رزمنده جنگ است، تصریح کرد: «این اتهامات احتمالاً از روی سهل انگاری به آقای مهدوی‌فر نسبت داده شد.»

به گفته وکیل پرونده «محمد مهدوی‌فر»: «گمان می رفت، برای آقای مهدوی‌فر که چهار ماه و نیم در زندان به سر می بردند با آغاز هفته دفاع مقدس رای خفیف تری صادر شود، که اینگونه نشد.»

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که «در دادگاه تجدیدنظر این رای نقض شود.»

به گزارش «آمدنیوز»، «محمد مهدوی‌فر» شاعر اهل آران و بیدگل پیش از این نیز به اتهام سرودن یک شعر، بازجویی و در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به یک‌سال‌ونیم حبس محکوم شده بود.

اطلاع دهنده این شعر به دستگاه‌های قضایی و امنیتی بسیج سپاه کاشان بوده و شاکی آقای «مهدوی‌فر» اطلاعات سپاه کاشان بود.

اتهامات تفهیم شده به این شاعر کاشانی تشویش افکار عمومی، جریحه دار کردن اذهان عمومی، تبلیغ بر علیه نظام و توهین به مسئولین مملکت مانند «جنتی» و «خلخالی» عنوان شده بود.

«محمد مهدوی‌فر» که با شغل آزاد امرار معاش می کند در زمان جنگ هشت ساله ایران وعراق یک بسیجی داوطلب بوده و به عنوان تخریب‌چی و غواص در جبهه‌ها خدمت می کرد. او در این پرونده ابتدا به یک سال ونیم حبس و بعد به جزای نقدی محکوم می شود.

تقلیل این حکم در دادگاه تجدیدنظر ظاهرا به علت سوابق رزمندگی به ویژه در «گردان غواصی» و به خاطر غواص‌هایی که در جنگ و با دست‌های بسته توسط عراقی‌ها زنده به گور شده  و استخوان‌های آنها سال گذشته به دوش مردم تشییع شده بود، صورت گرفت.

احتمالاً به نظر می‌رسد حاکمیت مایل نبود در این مورد خاص، خودش را در مقابل احساسات مردم قرار دهد و بی‌تردید در موازنه هزینه فایده، زندانی کردن وی می‌توانست هزینه تبلیغاتی بیشتری برای سپاه به عنوان شاکی پرونده داشته باشد.