Home / حقوق بشر / «۴٣۵ نفر» طی ١٠ ماه گذشته در ایران «اعدام» شدند!

«۴٣۵ نفر» طی ١٠ ماه گذشته در ایران «اعدام» شدند!

به رغم اعتراضات متعدد فعالان حقوق بشر، موج اعدام زندانیان در ایران همچنان ادامه دارد. آمار تکان دهنده‌ اعدام در ایران از سوی سازمانها و نهادهای حقوق بشری حکایت از مخفیانه بودن بسیاری از اعدامها دارد.

به گزارش «آمدنیوز»، «سازمان حقوق بشر ایران» به مناسبت «روز جهانی مبارزه در راه لغو اعدام» در گزارشی از اعدام ۴٣۵ نفر از ابتدای سال جاری میلادی در ایران خبر داده است.

در گزارش این نهاد آمده است: «از این میان تنها ۸۳ اعدام توسط رسانه‌های رسمی اعلام شده است. ۲۱۹ اعدام از میان کل اعدام‌ها را زندانیانی تشکیل می‌دادند که با جرائم مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند. در این مدت، ۵ زندانی که هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند.»

گفتنی است: «ائتلاف جهانی برای مبارزه با مجازات اعدام» از سال  ۲۰۰۲، روز دهم اکتبر (۱۸ مهر ماه) را روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام اعلام کرد.

این ائتلاف با ۱۴۰ عضو از پنج قاره جهان تشکیل شده است که ۲۰ سازمان از جمله سازمان حقوق بشر ایران، شورای راهبردی آن را تشکیل می‌دهند. این شورا وظیفه تعیین سیاست‌های کلی و موضوعات هر ساله این ائتلاف را بر عهده دارد.