Home / اجتماعی / هوای تهران در وضعیت اضطراری

هوای تهران در وضعیت اضطراری

«آمدنیوز»: کیفیت هوای پنج‌شنبه ۱۱ آبان در تهران برای هشتمین روز متوالی٬ برای «گروه‌های حساس»، در شرایط «ناسالم» قرار گرفت و کیفیت هوای کرج نیز با افزایش آلاینده‌ها در وضعیت «اضطرار» اعلام شد.

محمد رستگاری معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران به خبرنگار ایرنا گفته است: «شاخص کیفیت هوا که معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است، در حال حاضر ۱۱۰ بوده که برای گروه‌های حساس، ناسالم است».

وی با اشاره به کاهش آلاینده منوکسید کربن از ۶۴ به ۶۰ در ۲۴ ساعت گذشته افزود: میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون نیز در این مدت با شاخص ۹۸ تغییری نسبت به روز گذشته نداشته است.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: شهرری (منطقه ۲۰) با شاخص ۱۷۸، منطقه ۱۸ و منطقه ۱۷ به ترتیب با شاخص ۱۵۵ و ۱۵۸ بیشترین میزان آلودگی شهر تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

منطقه ۱۶، منطقه ۲ و منطقه ۶ (دانشگاه تهران) نیز به ترتیب با شاخص ۵۱، ۶۷ و ۶۸ کمترین میزان آلودگی شهر تهران را دراین مدت داشتند.

در همین راستا از بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی٬ ریوی٬ کودکان و سالمندان خواسته شده که از فعالیت‌های طولانی و سنگین خارج از منزل اجتناب کنند و سایر افراد نیز فعالیت‌های طولانی و سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. و به نظر می‌رسد این تنها راه حلی‌ست که مسئولان ما به خوبی بلدند، آخر مسئولین جمهوری اسلامی ید طولایی در پاک کردن صورت مسائل دارند!

اما چرا معضل آلودگی هوای تهران حل نمی‌شود؟

همه ساله به خصوص در فصل سرما تهران به دلیل وارونگی هوا و موقعیت جغرافیایی‌اش با این شرایط روبرو می‌شود.
شمال و شرق تهران کوه است و باد از سمت غرب می‌وزد و آلودگی را در شهر پراکنده می‌کند؛ در یک فضای کوچک حداقل ۱۰ میلیون نفر ساکن هستند. که نمی‌شود به آنان خرده گرفت. وقتی که تمامی همان اندک امکانات در پایتخت متمرکز شده است چه انتظاری می‌توان از مردم داشت؟

تهران به عزم و اراده قوی و برنامه‌های بلند مدت در جهت کاهش آلودگی هوا نیاز دارد، این برنامه‌ها شامل بهبود کیفیت سوخت، استاندارد کردن ساخت خودروها، جلوگیری از تولید و پلاک گذاری موتورسیکلت‌های غیر استاندارد، جابجایی صنایع آلاینده هوا از تهران و… می‌شود.

البته نمی‌توان انکار کرد که در مراحلی هم نیاز به کمک شهروندان داریم چرا که تردد خودروهای تک سرنشین خود یکی از عوامل آلودگی هوای تهران محسوب می‌شود. اما همین تردد خودروهای تک سرنشین ضعف سیستم حمل و نقل عمومی را بیش از پیش به رخ می‌کشد، چرا که اگر حمل و نقل عمومی به بهترین و ارزان‌ترین و پر سرعت‌ترین شکل ممکن در دسترس مردم باشد قطعا تردد با وسایل نقلیه خودشان را کنار خواهند گذاشت. نمی‌شود همیشه از مردم انتظار داشت اما هیچ‌کاری برای سهولت زندگی‌شان انجام نداد.

واقعیت امر این است که هرچه زودتر باید برای معضل آلودگی هوای تهران چاره‌ای اندیشید چرا که تنفس این جمعیت در چنین هوای آلوده‌ای اثرات جبران ناپذیری بر سلامت آن‌ها و افزایش هزینه‌ها در بخش سلامت و وقوع سونامی امراضی همچون سرطان خواهد داشت.

شاه کلید حل مشکل آلودگی هوای تهران مسئولیت پذیری مسئولان و وجود عزم جدی برای حل این مشکل در کنار تدابیر محیط زیستی و اعطای امکانات حمل و نقل عمومی بجای انداختن تقصیر بر گردن دیگری و غافل شدن از علل اصلی و چسبیدن به فرعیات این معضل است.