Home / حقوق بشر / احکام غیر انسانی دادگاه انقلاب برای سه شهروند بهایی

احکام غیر انسانی دادگاه انقلاب برای سه شهروند بهایی

روحیه صفاجو» و «تارا هوشمند» ۲۱ ساله و «سرمد شادابی» ۲۲ ساله هرکدام به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده‌اند. این سه نفر در سال ۹۳ پس از شرکت در امتحان کنکور از دیدن رتبه خود و انتخاب رشته تنها به دلیل اعتقاد به آیین بهایی بازمانده‌اند.

آنها به این اتفاق و نقض اصل‌های ۱۹ و ۲۰ و ۲۳ قانون اساسی اعتراض کرده و به نهادهای دولتی متفاوت از جمله دفتر ریاست جمهوری، وزارت علوم و سازمان سنجش و دیگر نهادهای مرتبط با موضوع، نامه نوشته‌اند که از هیچ‌کدام پاسخی دریافت نکرده‌اند. سپس با نماینده مجلس وقت تهران، علیرضا محجوب ملاقاتی داشته‌اند که این نماینده با توهین و تحقیر این سه نفر و دیگر دوستان‌شان را از دفتر خود بیرون کرده است.

پس از گذشت یک‌سال هر سه نفر در اسفند سال ۹۴ بازداشت و در فروردین سال ۹۵ «روحیه صفاجو» و «تارا هوشمند» هر کدام با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی و «سرمد شادابی» با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند. بعد از ۶ مرتبه احضار برای تشکیل دادگاه که تنها دو جلسه آن تشکیل شد، در مرتبه چهارم به دلیل حضور نداشتن قاضی مقیسه، پرونده به قاضی دیگری داده شده و قاضی بعد از شنیدن دفاعیات متهمین و وکلای آنان برای بررسی بیشتر درخواست احضار کارشناس پرونده به دادگاه را کرد تا توضیح دهد چرا این سه نفر بازداشت شده‌اند.

سرانجام در تاریخ ۴ مهر۹۶، دادگاه با حضور قاضی مقیسه و متهمین و وکلای آنان و بدون حضور نماینده دادستان برگزار شد که قاضی مقیسه بدون توجه به درخواست قاضیِ قبل، بعد از یک‌ماه در آبان سال ۹۶ رای به ۵ سال حبس به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در فرقه ضاله بهائیت» برای هر کدام از این سه نفر داد. در حالی‌که در رأی دادگاه هیچ اشاره‌ای به وجود لایحه در پرونده و یا دفاعیات متهمین و وکلای آنان نشده، به صورتی که به نظر می‌رسد آنان وکیل نداشته‌اند و یا در دادگاه حضور نداشته‌اند.