Home / حقوق بشر / ایجاد جو امنیتی در «ماکو» و «چالدران»

ایجاد جو امنیتی در «ماکو» و «چالدران»

درپی درگیری خونین کومله با نیروهای مرزبانی رخ داد

«آمدنیوز»: طی دو هفته گذشته به دنبال درگیرهای میان نیروهای یکی از «احزاب کُردستان» و «نیروهای مرزبانی» و «سپاه پاسداران» در مناطق مرزی چالدران، جو امنیتی در این مناطق حکمفرما شده و حداقل شش شهروند کُرد توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

به گزارش «آمدنیوز»،  طی روزهای گذشته، نیروهای «اطلاعات سپاه پاسداران» به منازل تعدادی از شهروندان کُرد در «ماکو» و چالداران یورش برده و ضمن ضرب و شتم این افراد، حداقل شش تن را بازداشت کردند.

منابع خبری «آمدنیوز» اطلاع دادند که؛ «بهمن بروکی میلان»، «محمد خلیلی»، «کمال حیدانلو»، «خالص حیدانلو»، «ادریس حیدانلو» و «غضنفر حیدانلو» شهروندانی هستند که توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

عصر جمعه ۱۲ آبان ماه در منطقه «بابانور» از توابع چالدران بر اثر درگیری نیروهای یکی از احزاب کُرد با نیروهای مرزبانی، ۸ تن از نیروهای مرزبانی ایران به شهادت رسیدند و به دنبال این درگیری جو امنیتی در مناطق مرزی چالدران حکمفرما شده است.

پیشتر نیز  در شامگاه چهارشنبه ۳ آبان ماه، نیروهای قرارگاه حمزه ارومیه در منطقه مرزی «آبگرم» از توابع چالداران، خودروی یک شهروند آذری را هدف تیراندازی قرار دادند و دو شهروند غیرنظامی و چهار تن دیگر از سرنشینان این خودرو که اعضای یکی از احزاب کُرد مخالف بودند را به قتل رساندند.

در پی این حادثه سپاه ارومیه با انتشار اطلاعیه‌ای ادعا کرده: «این دو شهروند کُرد توسط نیروهای کُرد به قتل رسیده اند و نیروهای سپاه نیز با شناسایی عاملین این قتل در یک درگیری، چهار نفر از اعضای این حزب را کشته‌اند!»

در همین رابطه شبکه «حقوق بشر کُردستان» به نقل از منابع خود اعلام کرد: «این سناریوسازی سپاه بوده و دو شهروند کُرد و آذری به همراه چهار تن از اعضای حزب کارگران کُردستان همگی با تیراندازی نیروهای سپاه به قتل رسیده‌اند.»

همچنین در این گزارش آمده است: «سپاه حتی گلوله‌های اصابت شده به بدن این دو شهروند غیرنظامی را از پرونده پزشکی قانونی این افراد خارج کرده تا مشخص نشود گلوله از سلاح چه نیرویی شلیک شده است.»

↵ خبرهای مرتبط «آمدنیوز»:

معاون سیاسی- امنیتی استاندار آذربایجان غربی: ۸تن از «نیروهای مرزبانی سپاه» در چالدران «شهید» شدند