Home / اجتماعی / مردم رامسر: تصفیه‌خانه نمی‌خواهیم/ مسئولین: باید بخواهید!

مردم رامسر: تصفیه‌خانه نمی‌خواهیم/ مسئولین: باید بخواهید!

«آمدنیوز»- روز شنبه ۲۰ آبان‌ماه ۹۶ مردم روستاهای غرب شهرستان رامسر برای بیان مخالفت خود با احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهری در مقابل فرمانداری در این شهر تجمع کردند.

بر اثر مخالفت‌های بسیار مردم، مسئولین از توقف این طرح خبر داده بودند اما گویا مخفیانه در صدد ایجاد زمینه‌های لازم برای احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری هستند که این مسئله بار دیگر موجب اعتراض اهالی منطقه شده است.

به گفته مردم نزدیکی تصفیه‌خانه به منازل مسکونی تبعات جبران ناپذیری بر شهر توریستی و ساکنین آن دارد چرا که فاصله قانونی برای احداث پروژه‌ای با این شرایط رعایت نشده است. اجرای طرح تصفیه خانه فاضلاب شهری رامسر از سال ۹۲ کلید خورده است.

ساکنین روستاهای غرب شهرستان رامسر تاکنون چندین بار مخالفت خود را به روش‌های مختلف اعلام کردند و حتی نامه‌ای به امضای اهالی روستا‌ها امضا شده است اما همچون موارد دیگر کارگزاران به صدای مردم اهمیتی نداده و همچنان بر احداث این تصفیه‌خانه پافشاری می‌کنند.

«محمد صالح وهابی» مدیر شرکت آب و فاضلاب شهری رامسر به خبرنگار ایرنا گفته است:‌ «از سال ۹۲ کار مطالعاتی برای احداث این تصیفه خانه در چندین نقطه از سطح شهرستان صورت گرفت و در نتیجه حوالی روستای طالش محله که از نظر زیست محیطی و بهداشتی نیز مشکل خاصی برای منطقه به وجود نخواهد آمد. مشخص شد خوشبختانه یکی از علت‌های تعلل اجرای این طرح نیز توجه به خواسته‌های مردم و احترام به دیدگاه‌ها و پیشنهادهای آنان بوده است.»

طبق آمار منابع رسمی اکنون سالانه ۴۰۰ میلیون متر مکعب انواع آلاینده‌ها در شمال کشور تولید می شود که فقط ۴۰ درصد آن تصفیه و بقیه به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دریای خزر می ریزد.

با توجه به سلامت مردم، اهمیت دریای خزر به عنون بزرگ‌ترین دریاچه جهان و حفظ اکوسیستم آن و همچنین ضرورت حفظ سفره‌های زیرمینی طرح جمع آوری فاضلاب‌های شهری از سال ۱۳۸۵ در دستور کار دولت نهم قرار گرفت اما با وجود وعده‌های داده شده که بنا بود تا پایان دولت‌های نهم و دهم این طرح در تمامی شهرهای استان مازندران عملیاتی و به بهره برداری برسد که چنین نشده و نخواهد شد! دولت‌ها هم وظایف خود را تنها به هم پاس‌کاری می‌کنند و وعده‌ها پس از انتخابات رنگ می‌بازند.

بر اساس آمارهای رسمی هم اکنون کمتر از ۲۰ درصد فاضلاب شهری این استان جمع آوری و بقیه رها می شود که نشان می‌دهد در درجه اول سلامت مردم و سپس حفظ محیط زیست برای مسئولان پشیزی ارزش ندارد.

پیش‌تر نیز صبح و عصر روز شنبه ۲۲ مهرماه ۹۶ مردم سی‌سخت کهگیلویه بویراحمد هم در اعتراض مشابهی به ساخت تصفیه خانه فاضلاب در نزدیکی منطقه مسکونی‌شان دست به تجمع زدند. ساکنین نزدیک به محل احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر «سی سخت» با تجمع در محل احداث این تصفیه خانه بار دیگر مخالفت خود را جهت ساخت تاسیسات آن که در فاصله ۱۰۰ متری دو منطقه مسکونی قرار دارد، ابراز کردند. در پی این اعتراض‌ها ماموران انتظامی وارد محل تجمع شدند و چندین تن از معترضین را دستگیر کردند. همچنین ماشین آلاتی که در محل احداث پروژه در حال فعالیت بودند از کار ایستاده و محل را ترک کردند.

معترضین حاضر در محل احداث این پروژه، با اشاره به بی‌توجهی مسئولان در اداره کل آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد به مسائل زیست محیطی این تصفیه خانه تاکید داشتند آنها هیچ‌گونه بهایی به اعتراض مردم نمی‌دهند مردم با تاسیس فاضلاب مخالف نیستند ولی مسئولان به حرف مردم توجه نمی‌کنند و این محل را می‌خواهند در نزدیکی خانه‌های مردم احداث کنند که فوق العاده غیر بهداشتی است و مشکلات زیست محیطی بهداشتی برای‌شان بوجود می‌آورد؛ گویا مسئولین گوش شنوا ندارند.