Home / حقوق بشر / باز هم ظلم بر یک شهروند بهایی؛ محرومیت پیرمرد ۸۲ ساله از کسب و کار

باز هم ظلم بر یک شهروند بهایی؛ محرومیت پیرمرد ۸۲ ساله از کسب و کار

«آمدنیوز»- «فریدون اغصانی» پیرمرد ۸۲ ساله ساکن شهر ارومیه به دلیل اعتقاد به دین بهاییت محل کسبش که از آن امرار و معاش می کند از سوی ماموران اداره اماکن شهرستان ارومیه پلمب شده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ در ایران تاکنون بهاییان همواره از اقشاری بودند که در تمام این سال‌ها تحت فشار و آزار و اذیت‌های مختلف از سوی حکومت ایران قرار گرفتند. بسیاری از جوانان تنها به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل بازمانده و به انواع مختلف مورد توهین و تهدید بوده‌اند. اعضای این اقلیت مذهبی همچنین با توقیف اموال خود مواجه‌اند و رهبران آنها در زندان به سر می‌برند. در حال حاضر بیش از ۹۰ تن از اعضای جامعه بهاییان در ایران در زندان‌ها به سر می‌برند.

آن‌طور که پیام نیوز گزارش داده، سابقه آزار به «فریدون اغصایی» نیز به یک مرتبه پلمب بر نمی‌گردد و محل کسب وی چندین مرتبه تاکنون پلمب شده است. از یاد نباید برد که منزل «اغصایی» که ۳۶۰ متر بود برای ساختن مسجد در روستای آلمان آباد ارومیه با قیمت ناچیزی از ایشان خریداری شد و وی حق اعتراضی نداشته است.

این پیرمرد حدود ۴۵ سال است که در محله مهدی القدم مغازه دارد و همه او را می‌شناسند و هرگز اهالی محل از وی دلخوری نداشتند اما حکومت ایران گویا تمایل به ارتباط مسالمت‌آمیز و آرام میان شهروندان ایرانی نیست و تلاش دارد بهائیان را هر روز تحت فشار قرار بدهد.

فرزند «فریدون» به نام «فردین اغصانی» حدود دو سال در جنگ ایران و عراق در خط مقدم جبهه در منطقه فکه خدمت سربازی کرده و دو سال و اندی اسیر مفقودالاثر بوده است، اما به خاطر این‌که بهایی است از وی تقدیر نشد و حتی از امتیازات که حق هر فرد جانباز و اسیر بود محروم گردید. پیشتر «فردین اغصانی» ۹ ماه در زندان مرکزی ارومیه زندانی بوده است.

جالب این‌جاست که این شهروندان باید سربازی اجباری بروند، مالیات بدهند اما حق تحصیل و زندگی و حقوق شهروندی ندارند و اگر هم اعتراض کنند جای‌شان در گوشه زندان است؛ همچون رهبران جامعه بهاییت که هرکدام سالها حبس را تحمل کرده و می‌کنند.

تنها در یک‌سال اخیر محل کسب بیش از ۹۶ شهروند بهایی در استان مازندران پلمب شده است.

طبق قانون شهروندان می‌توانند تا ۱۵ روز در سال بدون دلیل خاصی اماکن کسب خود را تعطیل کنند ولی شهروندان بهایی در هر مناسبت مذهبی‌ای که محل کار خود را تعطیل کنند، مأموران انتظامی و اماکن به پلمب اماکن کسب آنان اقدام می‌کنند.

نهادهای بین‌المللی، از جمله سازمان ملل‌متحد و سازمان‌های مدافع حقوق‌بشر، بارها در مورد وضعیت بهاییان در ایران، سرکوب و بازداشت آن‌ها، جلوگیری از آموزش و کسب و کارشان، گزارش‌ها و انتقادهایی منتشر کرده‌اند.

به تازگی هم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران «روحیه صفاجو»، «تارا هوشمند» و «سرمد شادابی» را جمعاً به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

این سه جوان بهایی، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در فرقه ضاله بهائیت» هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.