Home / یادداشتها / زلزله‌ای بزرگ؛ وعده‌هایی بزرگتر

زلزله‌ای بزرگ؛ وعده‌هایی بزرگتر

مسئولان چقدر صادق هستند؟

» مرتضی مرحمی‌زاد

مسئولین پس از عمل نکردن به وعده های پیشین خود در حادثه زلزله ورزقان در استان آذربایجان شرقی، در پی زلزله کرمانشاه وعده‌های بزرگتری به مردم می‌دهند.

پس از آنکه زلزله شب بیست و یکم آبان ماه در غرب کشور که خسارات فروان جانی و مالی اعم از بیش از ۴۰۰ کشته و ۶ هزار زخمی برجای گذاشت؛ مدیرعامل بانک سپه از اختصاص یک هزار میلیارد ریال منابع این بانک برای پرداخت تسهیلات به خانواده های آسیب دیده از زلزله در استان‌های غربی کشور خبر داد.

محمد کاظم چقازردی ضمن تسلیت به خانواده های مصیبت زده استان های غربی کشور اظهار داشته است: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر رسیدگی فوری به مشکلات آسیب دیدگان و کمک به التیام آلام مردم زلزله‌زده استان های غربی کشور همچنین تأکید ریاست جمهوری مبنی بر رفع سریع مشکلات مردم این منطقه، بانک سپه یک هزار میلیارد ریال برای بازسازی واحدهای آسیب دیده استان های غربی کشور اختصاص داد. این منابع با هماهنگی استانداری برای هر واحد مسکونی تا سقف یکصد میلیون ریال با بازپرداخت ۵ ساله و تنها با یک ضامن پرداخت خواهد شد.

از سوی دیگر مدیرعامل پست بانک ایران ضمن ابراز همدری با حادثه دیدگان زلزله استان کرمانشاه از پرداخت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی به خانواده های آنان خبر داد.

خسرو فرحی در این باره اظهارداشت: در راستای حمایت از آسیب‌دیدگان زلزله استان کرمانشاه و کمک به بازسازی منازل آنها، این بانک تسهیلات ویژه‌ای را با بازپرداخت ۵ ساله برای هریک از سرپرستان خانوارهای آسیب‌دیده پرداخت می کند.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن یاراکارت اعتباری این بانک برای تأمین نیازهای خانواده‌های آسیب‌دیده در اختیار آنان قرار می گیرد تا بتوانند به پشتوانه یارانه از این تسهیلات نیز بهره‌مند شوند.

مدیرعامل پست بانک در ادامه گفته است: این بانک تمام تمهیدات لازم برای خدمت‌رسانی و کمک‌های تسهیلاتی برای خانواده‌های آسیب‌دیده را در نظر گرفته است.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هم در گفت و گویی اعلام کرده است که بازسازی منارل مسکونی در دستورکار قرار گرفته است و چند روز پس از اقدامات امدادی، بنیاد مسکن سریعا برای بازسازی خانه های ویران شده فعالیت های خود را انجام خواهد داد.

ادعاهای مسئولان چقدر صحت دارند؟

برای مشخص شدن صحت این ادعاها کافی‌ست سوابق بانک‌ها و وزارت راه و شهرسازی را از نحوه عملکردشان در مقابل زلزله های قبلی بررسی کرد.

زلزله اهر و ورزقان در سال ۱۳۹۱ با شدت ۶.۲ ریشتر و ۲۵۰ کشته و بیش از ۲۰۰۰ مجروح برجا گذاشت. در ان زمان هم مسئولان ادعاهایی از این دست مطرح کردند و وعده و وعید فراوان دادند. اما آیا به این وعده‌ها جامه عمل پوشانده شد؟

شاهدی بر ادعا

همین امروز بیت‌الله عبداللهی در نشست علنی دوشنبه، ۲۲ آبان مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی ضمن تسلیت درگذشت هموطنان در زلزله غرب کشور و یاد و خاطره از زلزله زدگان سال ۹۱ اهر، هریس و ورزقان گفته است: از وزیر ورزش و جوانان درخواست می شود؛ همانگونه که کتبا تعهد کرد نسبت به تکمیل پروژه های نیمه تمام ورزشگاه ۵ هزار نفری اهر، چمنی کردن میدان فوتبال هریس، تکمیل تنها سالن ورزشی روستای مینق هریس اقدام کند.

وی ادامه داد: «رئیس جمهور و بانک مرکزی چرا قانون را درباره زلزله زدگان سال ۹۱ اهر و هریس رعایت نمی کنند و چرا وام آن ها استمهال نمی شود آیا درباره کرمانشاه و ایلام نیز می خواهند چنین اقداماتی انجام دهند.»

نمونه دیگر از عمل نکردن به وعده‌ها جاده اهر- تبریز است که احمد علیرضابیگی استاندار وقت آن زمان اظهار داشته بود که این جاده پاسخگوی امدادرسانی و عملیات عمرانی خرابی‌های زلزله اهر ـ ورزقان نیست و بایستی عملیات تعریض و بازسازی این جاده آغاز شود.

متاسفانه این جاده پس از گذشت سال‌ها هنوز از خونخوارترین جاده‌های کشور محسوب می‌شود و وزارت راه و شهرسازی در این راستا مسؤولانه عمل نمی‌کند.